Bitlis’te kar kalınlığı 1 metreyi geçti

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı Bitlis'te de etkili oluyor. Kar kalınlığı Bitlis şehir merkezinde 1 metreyi bulurken, Bitlis il genelinde 306 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Bitlis Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 306 köy yolunun ulaşıma kapandığı kaydedildi. Açıklamada, kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle, kapalı olan yerleşim birimlerinde yol açma çalışmalarının sürdürülemediği, ancak acil durumlara müdahale için ekiplerin hazır bekletildiği ifade edildi.

Meteoroloji İşleri Müdürü Mehmet Elkatmış, Bitlis’te merkezinde kar kalınlığının 1 metre olduğunu söyledi. Hava sıcaklığında il genelinde düşüşlerin devam edeceğini ifade eden Elkatmış, yapılan tahminlere göre, kar yağışının perşembe gününe kadar Bitlis genelinde etkili olacağını belirtti.

Bitlis Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre hava sıcaklığının gündüz eksi 7 derece gece ise en düşük hava sıcaklığının eksi 18 olacağı belirtildi.

Karayolları 112. Bölge ekipleri ise kapalı olan yollarının olmadığını, yolların ulaşıma açık olmasını sağlamak için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini ve yolların buzlanmasına karşı tuzlama çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade ettiler.

Ayrıca Tatvan şehir merkezinde yığılan kar birikintileri işyerleri sahiplerini zor durumda bırakıyor. Tatvan’da esanflık yapan Serdar Bayrak, son yılların en soğuk ve kar yağışlı kış mevsimini yaşadıklarını, her gün işyerlerinin önünde biriken karları temizlediklerini söyledi.