Bitlis’te tütünler ekicinin elinde kaldı

Bitlis'te 2009 yılında ekilen tütünlerin, ekicinin elinde kaldığı bildirildi.

Arıdağ köyü muhtarı Şevket Bora, yaptığı açıklamada, geçen yıl ektikleri ve dünyaca meşhur Bitlis tütünün ellerinde kalmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Köylünün tek gelirinin tütün olduğunu ifade eden Bora, şöyle konuştu:

”Tarlalarımızda tütünün dışında hiçbir ürün yetişmiyor. Tütünü de kaldırdılar. Ne yapacağız, nasıl geçimimizi sağlayacağız? Geçen yıl ektiğimiz tütünler elimizde kaldı. Devlet almıyor. Bizimle birlikte yaklaşık 12 bin 500 ekicisi mağdur oldu.

Bize bir çözüm bulunması gerekiyor. Toprağımızda, buğday, mısır, sebze ve yonca yetişmiyor. Tütün bizi ayakta tutuyor. Devletin bize imkan sunmasını istiyoruz.

Ekimi durdurdular. Bize bir çare bulsunlar. Özel firmalar gelip bizden tütünlerimizi alacaklarını söylüyorlar. Fakat bugüne kadar kimse gelmedi. Ekim izni verilmezse perişan olacağız.”

Tütün ekim izni verilmemesi halinde mağdur olacaklarını belirten Bora, bunun yapılmaması halinde kendilerine yeni bir iş imkanı sunulmasını istedi.

Bora, ”Ekicilerin tütünden kazandığı para, Bitlis piyasasına giriyordu. Paranın piyasaya girmesi, kentte canlılığın yaşanmasına neden oluyordu. Tütünlerimiz alınmazsa, ekiciler, mağdur olacak. İnsanlarımızı burada tütüncülük tutuyor. Bitlis’te tütünün bitirilmesiyle, kentte büyük bir göç yaşanacak. Devlet bu kadar insanı nereye götürecek? Tütünün ekim izninin verilmesi ve elimizdeki mevcut tütünlerin alınması gerekiyor. Mağdur olmamak için devletten destek bekliyoruz” dedi.

Arıdağ köyünde yaklaşık 200 hane bulunduğunu ve bu köylülerin tamamının tütün ekimi yaparak geçimini sağladığını anlatan Bora, geçen yıl ektikleri tütünlerin ellerinde kaldığını söyledi.

Bora, ”Ormanımız yok. Hayvancılık yapamıyoruz. Geçen yıl ektiğimiz tütünler elimizde kaldı. Çok zor durumdayız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Aynı zamanda sulama suyu olmadığı için tarlalarımızın yaklaşık yüzde 30’u boş kalıyor” diye konuştu.

”TEKEL TÜTÜN ALMAYACAĞINI BİLDİRMİŞ”

Bitlis Tarım İl Müdürü Kasım Piral, bu yıl Tekel’in tütün almayacağını ekiciye bildirdiğini söyledi.

Geçen yıl Tekel’in tütünleri almamasından dolayı, il genelinde 1020 kişinin alternatif ürüne başvurduğunu bildiren Piral, geçen yıl Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ve Tarım İl Müdürlüğü’nün girişimleri sonucu, tütün üreticileri için özel firmalarla anlaşma yaptıklarını belirtti.

Pazar garantili ürünler üretmek gerektiğini belirten Piral, şöyle konuştu:

”Bu yıl tütün ekicileri için, özel firmalarla 400 tonluk tütün alım sözleşmesi imzaladık. Geçen yıl 1050 kişi alternatif ürün ekimi için başvuruda bulundu. Özellikle Mutki ilçemizden yoğun talepler var. Alternatif ürüne geçmeyen tütün ekicileri, önceki yıllarda tütünleri Tekel’e veriyorlardı. Ama bu yıl Tekel tütün almayacağını ekicilere bildirmişti. Bunlar tütünlerini bulacakları özel firmalara verecekler. Buna rağmen tütün ekimi devam etti. Böylelikle ekiciler sıkıntı yaşıyor. Alternatif ürüne geçenlere dönüm başına 108 TL destekleme veriyoruz. Pazar olmadığı için, ekicilerin sıkıntıları başlıyor. Pazarı olmayan ürünleri üretmek, arazileri boş yere işgal etmek demektir. İyi ürünler üreterek, ülkenin ve kentin ekonomisine katkı sunmak gerekir.”