Bitpazarına nur yağıyor

Giderek zorlaşan yaşam şartları, özellikle dar gelirlileri kullanılmış eşyalara yöneltiyor.

Her kesimden insanın kullanılmış eşya aldığını ifade eden Çankaya Esnafı Koruma Derneği (ÇEKDER) Başkan Yardımcısı Hüsnü Örün, “Bitpazarında özellikle elektronik eşyalar ilgi görüyor. Kamera, alarm, cep telefonu ve beyaz eşyalar bulunuyor. Bunlardan en çok cep telefonu ve beyaz eşyalara rağbet var” dedi.

Bitpazarında fiyatların da çok düşük olduğuna dikkat çeken Örün, “Burada kullanılmış kıyafetlerden hırdavata ve uydu antenlerine kadar her türlü ürün uygun fiyatta bulunmaktadır. Her kesimden insan geliyor” şeklinde konuştu.

Elden düşme eşya satışının yoğun olarak yapıldığı bir başka yer ise öğrenci şehri olarak bilinen Bornova ilçesi. İlçe merkezinde birçok spot mağaza, kullanılmış onlarca çeşit ürünü uygun fiyatlara satıyor. Spot mağaza sahipleri, bunları en çok öğrencilerin ve gelir seviyesi düşük olanların aldığını ifade ediyor. Bu mağazalarda kullanılmış buzdolabı, çekyat, televizyon, çalışma masası ve giysi dolabı gibi eşyalar bulunabiliyor. Fiyatlar, ürünün kullanılmışlık derecesine ve diğer özelliklerine göre değişiyor. Elden düşme eşyaları boşanan çiftlerden, okulu biten öğrencilerden ve evine yeni eşya alacak olanlardan temin ettiklerini söyleyen spotçular, geçen seneye oranla satışlarda artış olduğunu belirtiyor.