‘Biz dağda mahsur kalmadık’

Aksaray Hasandağı'na tırmanmak için gelen lise öğrencilerinden oluşan grubun lideri kadın Savaş Bat, dağda hiçbir şekilde mahsur kalmadıklarını söyledi.

Kendilerini Hasandağı eteklerinde karşılayan Aksaray Sivil Savunma Ekibiyle birlikte Aksaray kent merkezine ulaşan 9 öğrenciden oluşan ekibin lideri Biyoloji Öğretmeni Savaş Bat, dağda önemli bir tehlike geçirmediklerini belirtti.
Olayın kamuoyuna, bir yanlış anlaşılma nedeniyle yanlış şekilde aksettiğini öğrendiklerini ifade eden Bat, şunları söyledi:
”Biz dün sabah tırmanışa geçtik. Ancak zirveye yakın noktalarda, adeta sizi dağın üzerinden söküp alacak kadar şiddetli bir fırtına başladı. Fırtına başlayınca, pek rüzgar görmeyen bir yere çadırımızı güvenli bir şekilde açıp geceyi burada geçirdik. Sabah tırmanışa devam etmeyi düşünüyorduk, ancak rüzgarın şiddeti azalmadı. Bu nedenle zirve yapmaktan vazgeçip, hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra, öğrencilerimin de isteği üzerine farklı bir güzergahtan inmeye karar verdik.” Bu sırada, yapılan plana göre, kendilerinin bir gün daha dağda kalacağını düşünen Aksaray’daki şoförlerine telefon açarak, fırtınaya yakalandıklarını, dönüşe geçtiklerini, bu nedenle planlamadan bir gün önce Aksaray’da olacaklarını bildirdiklerini ifade eden Bat, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Şoförümüz yetkililere haber vermiş. Ardından sivil savunma görevlileri bizi karşılamak için o anda bulunduğumuz yere gelmekte olduklarını söylediler. Biz de yerimizi tarif ettik. Yani biz sadece, tırmanışı bir gün erken tamamlayacağımızı haber vermek için şoförümüzü aramıştık. Karşılama ekibini tedbir için kabul ettik. Ne ben ne de öğrencilerim, hiçbir şekilde mahsur kalmadık ve paniğe de kapılmadık. İsterseniz öğrencilerimle tek tek konuşabilirsiniz. Olay bu kadar açık.” Bugün öğle saatlerinde bir grup dağcı öğrencinin öğretmenleriyle Aksaray Hasandağı’nda kaldığı duyurulmuş, Aksaray Valiliği ve İl Sivil Savunma Müdürlüğü yetkilileri de grubun dağda mahsur kaldığını gazetecilere doğrulayarak kurtarma ekibinin yola çıktığını belirtmişti.