Biz de vergi indirimi istiyoruz

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) çevreci özelliği ile dünyada alternatif yakıtlar arasında öne çıkarken, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler LPG'li arabaların fabrika çıkış fiyatında 2-3 bin Euro'ya varan teşvikler uyguluyor.

Vergi yükünün yüzde 40’a yaklaşması da kullanımı sınırlandırıyor. Koç Holding bünyesindeki Aygaz’ın Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, vergideki çarpıklığı şu sözlerle ortaya koydu: “Dökme gaz ile otogaz arasındaki ÖTV farkı ton başına 180 dolara çıktı. Tüpraş’tan veya ithal yoluyla bir malı dökmegaz olarak alıp otogaz istasyonuna verebilirsiniz. Dolayısıyla 180 doları haksız rekabetten kazanırsınız.”

Bu yolla devletin en az 50 milyon dolarlık vergi kaybına uğradığı tahmin ediliyor. Neyzi, tekstildeki Katma Değer Vergisi’nin 10 puanlık indirimle yüzde 8’e çekildiğine işaret ederek, “Bugünkü durumda tamamıyla vergi yüküne bindirilmiş bir sektörüz. Sahiplenmeden ziyade cezalandırılıyoruz. Doğalgaza karşı vergi bakımından büyük bir haksız rekabet içindeyiz.” dedi. 1 kilo kalori enerji için tüketicinin LPG’ye ödediği verginin aynı enerji miktarı için doğalgaza ödenen ÖTV’nin 20 misli olduğunu kaydeden Neyzi, dolayısıyla doğalgazdan mahrum kırsal kesimdeki vatandaşın daha çok vergi verdiğini belirtti. Bunun mutlaka değişmesi gerektiğini ileri süren Neyzi, “En az tekstil sektörü kadar vergi indirimini hak ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu arada Neyzi, Fiat Albea ile başlattıkları LPG’li araç üretimi projesine Hyundai’yi de dahil etmeye çalıştıklarını kaydetti. Güney Koreli otomotiv devi ile yapılan yazışmalarda önemli mesafeler alındı. Şirketin İzmit’teki tesislerinde önümüzdeki aylarda ilk LPG’li araç üretimine başlaması bekleniyor. Türkiye’de 1,5 milyon otogazlı araç trafikte seyrediyor. Bunlardan 200 binini ticarî taksiler oluşturuyor. 52 LPG şirketi ve 4 bin 500 otogaz istasyonu faaliyette. Sıvılaştırılmış petrol gazının 2005’teki büyüklüğü 4 milyar doları aştı. Yüzde 35’lik payla sektörde lider şirket Aygaz’ın Genel Müdürü Neyzi, gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, LPG’nin temiz bir otomobil yakıtı olarak ön plana çıktığını dile getirdi. “LPG, Türkiye’de çok fazla tanınmıyor. Dünyada ise arzı ve üretimi artıyor. 5 yıl önce 200 milyon ton olan üretim, geçen yıl 230 milyon tona geldi.” diyen Neyzi’ye göre LPG Piyasası Kanunu’nun öngördüğü lisans şartının değiştirilmemesi halinde Türkiye’de de önemli bir gelişme kaydedilecek. 13 Mart 2005’te yürürlüğe giren kanunda, bir yıl içinde lisans almayan istasyonların kapatılması hükmü yer alıyor. Neyzi, “Dağıtım şirketlerinin ve otogaz istasyonlarının lisans alması lazım. Petrol Arama Kanunu, Meclis’ten bugünlerde geçecek. Kanun görüşülürken buna ek bir önerge verilerek hem akaryakıt istasyonlarına verilen cezaların hafifletilmesi hem de otogaz istasyonlarına verilen bir yıllık sürenin belki birkaç yıla kadar uzatılması gündemde. Söz konusu istasyonlar can ve mal emniyeti için uygun bir durumda değilse mutlaka kapatılmalı.” dedi. Neyzi’ye göre lisans için öngörülen sürenin uzatılması lisanssız çalışanlara bir nevi af yerine geçecek. Bu da AB’ye uyma yolunda alınan mesafeden geriye dönüş anlamına geliyor.

Komisyon rapor hazırlıyor

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Neyzi, otogazın şimdiye kadar yüzde 10-15 büyümeye devam ettiğini, adaletli bir vergi sistemi olması halinde büyümenin süreceğini söyledi. Türkiye’deki otomotiv şirketlerinin LPG’li araç imali için teşvik edilmesi gerektiğini belirten Neyzi, Enerji Bakanlığı ile sürdürdükleri çalışma ile Türkiye’deki enerji fiyatlarının karşılaştırmalı listesinin çıkarılacağını, çalışmanın daha sonra Maliye Bakanlığı ile paylaşılacağını kaydetti. Neyzi, sektörün en az 5 yıllık vergi politikası ile rahatlatılmasını isteyerek, “Bir plan yapılması önerimiz var. Vergi düzelirse sektör hakkını alır. KDV’yle beraber yüzde 40’a yakın yük var. Her yıl yüzde 5 düşürülse yeter.” dedi.