‘Biz yol yaptık’

Devlet Bakanı Tüzmen, "Ya bir yol bulmamız lazımdı, ya da bir yol yapmamız, biz yol yaptık"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, güvenlik nedenleriyle 2 yıldır yapılamayan Irak Uluslararası Fuarı’nı Gaziantep’e getirmek için çok uğraş verdiklerini belirterek, “Ya bir yol bulmamız lazımdı, yada bir yol yapmamız. Bunun için uzun uğraşlar vererek Irak Uluslararası Fuarı’nı Gaziantep’e getirdik. Bugün gösterilen ilgi, yol yaptığımızın göstergesidir.” dedi.
Gaziantep’te düzenlenen ve yaklaşık bin firmanın katıldığı Irak Uluslararası Fuarı, Türk, Suriye, Gürcistanlı bakanların ve Iraklı müsteşarların katılımıyla Gaziantep Fuar alanında açıldı. Fuarla 2 ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması hedefleniyor. Fuar 5 gün süreyle açık kalacak. Fuarın açılışı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Suriye Bayındırlık ve İskan Bakanı Hamud Al-Gusayn ile Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Iraklı Chogoradze ve çok sayıda yerli ve yabancı firma temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gaziantep’te yüzyılın toplantısını gerçekleştirmek için büyük çaba verdiklerini söyledi. 2000’de Çevre ve Komşu Ülkeler Stratejisi’ni başlattıklarını dile getiren Tüzmen, bundan 2 yıl öncesine kadar her hafta sonu işadamlarıyla birlikte Irak’ta olduğunu, defalarca gidip geldikeri Irak’ın 1990 yılı öncesine kadar Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu belirtti. 1990 yılında yaşanan Körfez Krizi’nin hem çevre ülkeleri hem de Türkiye’yi çok kötü etkilediğini ifade eden Kürşad Tüzmen, 2000’de başlattıkları ‘Çevre ve Komşu Ülkeler Stratejisi’ni başlattıklarını ve bu olumsuzluğu olumlu hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını aktardı. 2. Körfez Krizi’nin olumsuz etkilerine değinen Tüzmen, “Irak halkının iyi ve kötü gününde yanında olabilmeyi başarmış bir milletiz. Bundan sonraki dönemde de bunu devam ettireceğiz.”dedi.

Bağdat Fuarı’na senelerce binlerce firmayla katıldığını belirten Tüzmen, fuarın düzenlenmediği 2 yılda ‘Ne yapabiliriz’ diye düşündüklerini ve fuarı Gaziantep’te düzenleme kararı aldıklarını açıkladı. Tüzmen, “Iraklı dostlarımızın bir atasözü var. Eğer dostsanız sadece kalbimizde olmanız yetmez, gözümüzün önünde de olmanız lazım. O zaman ne yapmak lazım. Ya bir yol bulmamız yada bir yol yapmamız lazım. Bizde, aldık Bağdat Fuarı’nı Gaziantep’e kurduk. 50 bin metrekare alan, binden fazla firma ve 35 ülkeden katılımcı. Bu kalabalık bunu başardığımızın bir göstergesidir.” diye konuştu.

Gaziantep’in binlerce yıldır bölgenin ticaret merkezi olduğunu kaydeden Tüzmen, fuarın Gaziantep’te düzenlenmesini de buna bağladı. Tüzmen, Gaziantep’i bölgenin ticaret merkezi yapma sözlerinin bulunduğunu ve bunu yavaş yavaş başardıklarını vurguladı. Tüzmen, “Şimdi komşu ülkelerle oluşturduğumuz ikili ilişkiler sayesinde burası bölgenin cazibe merkezi olacak. Bütün bölgeye ticareti ve huzuru getirecek bir yer olacak.” dedi.

Gaziantep’in, ticaret hacminin önemli oranda artığına dikkat çeken Tüzmen, “2000’de 500 milyon dolar olan ticaret hacminin, 2005’e gelindiğinde 2 milyar dolara ulaştığını, rakamların birlikte neler yapılabileceğinin açık göstergesi olduğuna dikkat çekti.

HİSARCIKLIOĞLU: KOMŞULARIMIZIN ZENGİNLİĞİ BİZİM ZENGİNLİĞİMİZDİR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Irak Uluslararası Fuarı’nın Gaziantep’te düzenlenmesinin, Türkiye’nin çevre ülkelerle ticarete ve ekonomik ilişkilere verdiği önemin ve değerin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

Fuarla; Anadolu’nun parlayan yıldızı Gaziantep’in, Ortadoğu’da sanayi ve ticaretiyle olduğu kadar uluslararası organizasyonlarında merkezi olduğunu kanıtladığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Irak halkının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik mal alımlarının bu fuarda sergilenen ürünlerle sağlanması ortak hedefimizdir. Bu şekilde 2 ülke işadamlarını kaynaştırmaya bir katkımız daha olacak. Fuar sayesinde, Irak ve Türk firmalarının ortak yatırımlarının altyapısı oluşacak. İş adamlarımız kaynaştıkça, ülkelerimiz arasındaki barış ve istikrar da güçlenecektir. Oluşacak güven ortamı, geçmişte olduğu gibi gelecekte de birlikte mutlu ve müferreh yaşama imkanı verecek. Biz komşuyuz. Meselelere uzun soluklu bakarız. Bu coğrafyada, daha uzun yıllar beraber yaşayacağız. Karşımızda zengin ve mutlu muhataplar görmek isteriz. Sizlerin zenginliği, bizim zenginliğimizdir. Bu tablonun oluşmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

ASLAN: BAŞKALARININ DEĞİL, KENDİ PROJELERİMİZİ UYGULARIZ

Bölgenin sahiplik yapısından bahseden Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Irak ve Türkiye’nin birlikte kalkınabilmesinin iki ülkeyi de güçlendireceğini söyledi. Aslan, “Bu bölgenin sahibi biziz. Ekonomik anlamda güçlü olursak, demokratik anlamda da güçlü olacağız. Bu sayede, bu bölgede başkaları projelerini uygulamaya kalkışamayacak. Bölgemizde, küçük yada büyük bizim karar verdiğimiz projeler hayata geçirilecek.” diye konuştu.

Fuarın her 2 ülke içinde önemli olduğunu dile getiren Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, bu fuarın önemli bir başlangıç olacağını söyledi. Koçer, fuar sonrası için önlerine yeni ve önemli hedefler koyacaklarını belirtti. Koçer, “Hedefimiz, gerek dünyanın, gerekse Türkiye’nin bu yeni koridordan geçerek, Irak’a ulaşmalarını sağlamaktır.” dedi.

ADNAN AL-SHARİF: TÜRKİYE’NİN IRAK’TA HER ZAMAN ETKİN ROLÜ OLACAK

Fuara yarın katılması beklenen Irak Ticaret Bakanı Abdulfalah Al-Sudany’inin yerine vekalet eden Irak Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adnan El-Sharif, Türkiye’nin Irak’ta her zaman etkin rolü olacağını ve bunun ekonomik ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını söyledi. Irak’ın yeni ekonomik rejimin hayata geçirilmesi için önemli adımlar attığına dikkat çeken Müsteşar Al-Sharif, piyasa ekonomisini geliştirmeye çalıştıklarını anlattı. Bu ekonomiyi özel sektör yatırımlarının geliştireceğini dile getiren Sharif, bunu sağlamak amacıyla, yatırım teşvikleri, vergi indirimleri ve ekonomik alanda bazı düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Irak’ın dünya petrol rezervinde 2., doğalgaz rezervinde ise 10.sırada olduğuna dikkat çeken Sharif, özetle şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra Irak’ın belli bir uygarlığı, eğitimli bir toplumu var. Ve uluslararası ekonomik politikaları uygulamaya doğru gidiyor. Uluslararası rekabet gücünü artırmak amacıyla yabancı sermaye yasası çıkarıldı. Tüm kurumlarımızla aynı zamanda, bilim, kültür ve sosyal alanda da gelişmeyi amaçlıyoruz. Yeniden yapılandırma ile iş imkanları temin edileceği gibi, yabancı yatırımların Irak’a gelmesinde de etkili olacaktır. Kalkınmada özel sektöre önemli görevler verildi. Irak Ticaret Bakanlığı, kalkınmada özel sektöre büyük önem veriyor. Hali hazırda Irak’ta belirli reformlar gerçekleştiriliyor.”

Konuşmasında, kalkınmayı engelleyen durumlara değinen Sharif, şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcılar, güvenlik nedeniyle Irak’a gelmekte tereddüt gösteriyor. Basın araç gereçleriyle Irak’ın yüzde 30’unda yaşanan şiddet olayları tüm ülkede yaşanıyormuş gibi gösteriliyor. Irak’ın kuzeyinde ve orta bölgelerdeki vilayetlerde terör olayları yok. Fakat medya, Irak’ın her yerinde şiddet olduğunu yansıtıyor. Fuarla, işadamları bir araya gelip, imkanlarını konuşacak.”