Bizi kimse kardeş kavgasının tarafı yapamaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır’da yaşanan şiddet olaylarına sert tepki gösterdi.

Devlet Bahçeli, MHP’lilere, “Türkiye’miz çok tehlikeli ve sancılı bir dönemden geçmektedir.” diyerek “Hiçbir güç Türk milliyetçilerini sokağa çekemeyecek ve kanlı bir kardeş kavgasının tarafı haline getiremeyecektir.” diye seslendi. MHP lideri, Türkiye’nin milli birliğini, kardeşliğini ve milli bütünlüğünü yıkmayı amaçlayan bölücü hainlerin, ülkeyi çok tehlikeli bir gerginlik ve çatışma ortamına sürüklemek için tahriklere son dönemde hız verdiklerini ifade etti.

Bu ‘nazik’ dönemde herkesin azami dikkat göstererek sağduyu ile hareket etmesi ve sükunet içinde bulunmasının önemine değinen Bahçeli, sokak gösterileri ve şiddet eylemleri ile sonuç alınmasının mümkün olmadığını, bölücü heveslerin sonunun hüsran olduğunu vurgulayarak, bölgede yaşayan vatandaşlara terör propagandalarına katılmama ve hain bölücülere kendilerini kullandırmama çağrısı yaptı.

MHP lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, 14 PKK’lının cenazesiyle birlikte meydana gelen olayların Nevruz’la birlikte başladığını savunarak, Nevruz ateşini ‘nefret ateşi’ne benzetti. Çocukları ön safa iterek kalkan yapan bölücülerin güvenlik güçlerine saldırdığını, kamu binalarını ve işyerlerini tahrip ettiğini ve meydanları yangın yerine çevirdiğini vurgulayan Devlet Bahçeli, bu süreçte yayın yapan terör yanlısı bir televizyonun sürekli tahrik çağrılarında bulunduğunu kaydetti. Bölge halkının önemli bir kısmının bu tahriklere alet olmayarak basiretli davranmasının memnuniyet verici olduğuna işaret eden Bahçeli, olayların diğer bölgelere ve bilhassa büyük şehirlere yayılmasının ciddi bir risk haline geldiğine dikkati çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin bu konuda ağır vebal altına girdiğini iddia eden MHP lideri, “Bölücü terör, şimdi Başbakan’ın Diyarbakır macerasının faturasını önüne getirmiştir.’’ dedi. Başbakan Erdoğan ve hükümetini teröre siyasi kimlik ve meşruiyet kazandıran AB projesinden vazgeçmeye çağıran Bahçeli, Erdoğan’ın “Türkiyelilik’ ve ‘Türkiye mozaiği’ gibi hezeyanların peşinden koşmayı ve Türk milletine kimlik aramayı bırakması” gerektiğini söyledi. Türk milletinin bir bütün olarak bu hain oyunları mutlaka bozmak zorunda olduğunu ve bunu da yapabilecek gücü bulduğunu bildiren Bahçeli, tarih boyunca bir arada yaşamış ve kaynaşmış olan Türk milleti olgusuna vücut veren tüm vatandaşların Türkiye’nin huzuruna, kardeşliğine ve birliğine sonuna kadar sahip çıkacağını kaydetti.