‘Bizim iktidarımızda dağlarda güller açacak’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, kendi iktidarlarında dağlarda silah atan gençlerin kalmayacağını belirterek, dağlarda silah sesi duyulması yerine dağlarda pırıl pırıl çiçeklerin açacağını söyledi.

DYP 8. Van İl Kongresi için kente gelen Genel Başkan Ağar, spor salonunu dolduran partililere bir konuşma yaptı. Konuşmasında bölgede PKK terör örgütü ile kırsal kesimlerde yaşanan çatışmaları ima eden Ağar, Türkiye’de artık bu tür olayların yaşanmaması gerektiğini vurguladı. DYP iktidarı döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulamadan gıda sanayisine ve yer altı zenginlikleri ile özel teşvikler oluşturulacağını anlatan Ağar, kültür turizminden eğitim ve öğretime kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Projesi uygulayacaklarını kaydetti.

Ağar, bu projelerle birlikte DYP iktidarı döneminde dağlarda kimsenin kalmayacağını iddia etti. Ağar, “DYP iktidarında hiçbir yerde artık kurşun sesi olmayacak, kuş sesi, şarkı, türkü olacak ve herkes mutlu olacak. Millet çektiği acıları bir daha yaşamak istemiyor. Bizim iktidarımızda dağlarda otlatılan sürüler, pırıl pırıl çiçekler, güzelim göller, huzur içinde insanlar olacak. Dağlar özgür olacak, dağlarda genç kalmayacak. Dağlara keyif için çıkılacak, gezmek için çıkılacak” dedi.

“BU İKTİDAR TUZU KURU OLANIN İKTİDARIDIR”

Konuşmasında AK Parti hükümetine yüklenen Ağar, hükümetin sadece kendisini iktidara getirenlerin hükümeti olduğunu iddia etti. Çiftçinin, esnafın ve kamyoncunun yüzünün gülmediğini anlatan Ağar, mazot, gübre ve yem fiyatlarında bir iyileştirme yapılmadığını savundu. Türkiye’de yoksulluk ve açlık sınırı altında olan insanların sayısında artış olduğunu anlatan Ağar, “Bu iktidar tuzu kuru olanın iktidarıdır. Bu iktidar geldiği günden beri Türkiye’de yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı iki misli olmuştur. Açlık sınırındaki insan sayısı milyonları geçmiştir. Bu iktidar çaresizliğin, iş yapamamanın ve beceriksizliğin bir numunesi olarak Türkiye’nin karşısındadır. Bugün geçtiğimiz sokaklarda yüzü gülmeyen insanlar ve işsizlikten eli cebinde olan insanlarla karşılaşmaktayız. AK Parti hükümeti ne Doğu Anadolu’yu ne de Güneydoğu Anadolu’yu anladı. Bunlar köylüyü, çiftçiyi, esnafı, emekliyi ve çaresizlik içerisinde çoluk çocuğunun nafakası olan üç kuruş için tehlikeyi göze alarak Irak’a giden, Sınır ticareti için İran’a giden kamyon şoförünü de anlamadılar” şeklinde konuştu.

“BAŞÖRTÜSÜ SORUNUNU BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Konuşması sık sık ‘Başbakan Ağar’ sloganları ile kesilen Ağar, salonun sıcak atmosferine rağmen ceketini çıkarmadan konuşmasını sürdürdü. Ağar, başörtü sorununa değinerek, üniversitelerde sorun olan başörtü sorununu kendilerinin çözeceğini iddia etti. Güçlü olduklarını anlatan Ağar, bu gücü, demokrasi ve hukuktan ve milletin imanından aldıklarını vurguladı. Türkiye’de milletin sırtında siyaset yapma anlayışına son vereceklerini savunan Ağar, salonda yan yana oturan başörtülü ve başı açık bayanları göstererek, “İşte bize emanet edilen analarımız. Başörtülü ile başörtülü olmayan yan yana. Çünkü bu mesele bir siyasi istismar konusu değil. Bu bir hak meselesi. Bu bir özgürlük meselesi. DYP iktidarında elbette üniversitelerdeki eğitim özgürlüğü yarışması olan başörtü meselesini de çözeceğiz.” dedi.

Kongreye Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Yavuz, Ertuşi Aşireti lideri ve eski Başkale Belediye Başkanı İskender Ertuşi, Gürpınar Bölgesi Korucubaşı Şaban Şimşek ve çok sayıda partili katıldı. Kongreye eski İl Başkanı Abdülkerim Kulaz, tek liste ile girdi.