‘Bizimle Atatürkçülük yarışı yapılmasın’

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, "Hiç kimse bizimle Atatürkçülük yarışması yapmasın." dedi.

Partisinin Malatya İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Bakan Özak burada bir konuşma yaptı. AK Parti iktidarına hiç kimsenin Atatürkçü ve vatansever olmadı diyemeyeceğini ifade eden Bakan Özak, gerçek Atatürükçülüğün, gerçek vatanseverliğin yol yapmak, okul yapmak ve hastane yapmak olduğunu söyledi.

Atatürk’ün 1920’lerde söylediği bir sözü hatırlatan Bakan Özak, “Atatürk, ‘Nereye gitsem benden iki şey isteniyor. Biri yol biri okul.” demişti. Peki Cumhuriyet tarihinde bu konuda rekor kıran hangi hükümet, AK Parti iktidarı. Biz iktidara gelene kadar 3 bin 859 km. duble yol yapılabilmiş, biz ise 6 bin 400 km. duble yol yapmışız. Biz 110 bin derslik yapmışız, bu da Türkiye rekoru. Onun için hiç kimse bizimle Atatürkçülük yarışması yapmasın.” dedi.

“Hepimiz Atatürkçüyüz Atatürk’ü çok seviyoruz.” diyen Özak, O’nun talimatları ve vasiyetlerinin yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hükümet olarak Atatürük’ün vasiyetlerini yerine getirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Bakan Özak, “Gerçek Atatürkçülük, gerçek vatandaşlık şudur: Gayri safi milli hasılayı artırmaktır. Enflayonu düşürmektir. Çiftçiye Ziraat Bankasından yüzde 50’ler yerine yüzde 13’le kredi verebilmektir. 2 milyon kişiye istihdam sağlayabilmektir. IMF’den alınan 24 milyar dolarlık krediyi 11 milyar dolara düşürebilmektir. Ama en önemlisi bizden evvel 46 milyar doları hiç eden buharlaştıran bankaları fona devreden yönetim anlayışını ortadan kaldırmak ve yetimin bir lirasını bankaya devretmemektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de AK Parti iktidarına yönelik bir takım dedikodular, bir takım yıpratma çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapan Bakan Özak, hala irticadan bahsetmek isteyenlerin bulunduğunu söyledi. Bakan Özak partilileri yaptıkları icraatları anlatmaları gerektiğini hatırlattı. Daha önce oy kullanmamış 4 milyon gencin bu seçimlerde oy vereceklerine işaret eden Bakan Özak, bu gençlere neler yaptıklarını anlatmalarını partililerden istedi.

2001 yılında bütün komşuları ile kavgalı bir Türkiye olduğuna değinen Bakan Özak, “Şimdi bütün komşularının lideri olan bir Türkiye, komşularına ihracatını 5 katına çıkarmış bir Türkiye. Düşman üretmeyen dost kazanan bir Türkiye. İhtilafları ittifaka çeviren bir Türkiye. Neden çünkü çok güvenilen bir Başbakan, bir hükümet onun arkasında halk desteği var. Böyle olunca 18.5 milyar dolarlık özelleştirme yapılabiliyor. 15 milyar dolarlık yabancı sermaye Türkiye’ye girebiliyor.” şeklinde konuştu.

Merhum Özal dönemi de dahil 20 yılda 42 bin tane konut yapılabildiğini belirten Bakan Özak, “Yani yılda 2 bin 100 tane. Bizim hükümetimiz döneminde 210 bin toplu konut yapılmış. Yalnız toplu konut mu, yüzlerce okul, yüzlerce cami, yüzlerce ticaret merkezi, park bahçe ve çevre düzenlemesi. Ayda 200 YTL taksitle daire sahibi olunacağı söylense kim inanırdı. Bu da yapıldı, yoksul insana saygıdan yapıldı. 450 bin bilgisayar okullara verildi. Köylerde bile bilgisayarı olmayan okul kalmadı.” dedi.