‘Bizimle terör arasında bir bağlantı göremezsiniz’

Başbakan Erdoğan: "Terörle bizim kenarımızdan köşemizden bir bağlantı göremezsiniz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM 19. Dönem fotoğraf albümünde Sosyal Demokrat Halkçı Parti döneminde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın PKK ile anılan isimlerle fotoğraflarının olduğunu göstererek, “Terörle bizim kenarımızdan köşemizden böyle bir bağlantıyı göremezsiniz” dedi.
AK Parti Genel Merkezi’nde yeni seçilen AK Parti ilçe başkanları toplantısına katılan Erdoğan, toplantıda ilçe başkanlarının alkışları ve ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarıyla karşılandı. Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, temmuz ayına kadar tüm kongreleri tamamlamak istediklerini söyledi. İlçe başkanlarına ekonomide yaşanan gelişmeleri hatırlatan Erdoğan, ilçe başkanlarına yalan ve boş sözlerle siyasette dolduruşa gelmemelerini istedi.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Baykal’ın partisine yönelik terör ile ilgili suçlamalarına değinen Erdoğan, Baykal’ın takındığı tavrın hiç hoş olmayan, kendisine yakıştırılamayacak bir tavır olduğunu belirterek, “Ana muhalefet liderinin güya terör örgütüyle ile masaya oturmak gibi yapmış olduğu tespitler bizim düşünce dünyamızın kenarından geçemez. Ama bunlar kendilerini aynada görüyorlar. Çünkü kendileri bu terör örgütü mensuplarıyla beraber parlementoya girdiler” dedi. Baykal’ın bunu kabul etmediğini ancak TBMM 19. Dönem fotoğraf albümünde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de Baykal’ın bu isimlerin yanında fotoğrafının olduğunu gösteren Erdoğan, “Yaklaşık bir yıl beraber çalıştınız aynı çatı altında. Beraber yürüdünüz bu yollarda. Şimdi kalkıp diyorsunuz ki ‘biz onlarla anlaşamadığımız için bir yıl sonra ayrıldık ve CHP’yi kurduk’ kurabilirsiniz. Onlarda ayrıldı başka bir partiyi kurdular. Ne farkınız var. Ama parlementoya beraber girdiniz” diye konuştu.

Erdoğan, gazetelerde CHP’nin yerel seçimler ile 3 Kasım seçimlerinde bu parti ile görüşmeler yaptığına dair haberlerin yer aldığına işaret ederek şöyle devam etti: “Bunların uzantılarına baktığınız zaman şuanda terör örgütünü meşrulaştırma gayretinde olanlar var. Bunu şimdi gelip kime anlatıyorsun. Bize mi? Bu konuları bizimle tartışma. Bizim kenarımızdan köşemizden böyle bir bağlantıyı göremezsin. Biz böyle süreci geride bırakırken biz diyoruz ki belgelerle konuşuruz ve belgelerle konuşmaya devam edecğiz. Onun için bizim ile bu noktalarda eğer aşık atmaya kalkarlarsa kalktıkça batacaklar. Bunların benzerlerini yapan başkaları yok mu? Onlarda var. Onlarıda belgelerle açıklayacağız hiç merak etmeyin. Ama herşeyin vakti zamanı var”