Blair Irak’taki felaketi kabul etti

İngiliz Başbakanı Blair, Irak'taki şiddetin ulaştığını noktanın 'felaket' olduğunu söyledi.

Blair bu açıklamayı Katar merkezli El-Cezire kanalınını İngilizce yayına başlayan haber kanalına yaptı. Liberal Demokratlar, Blair’in bu açıklamasını ile Irak’ın işgalinin ne kadar kötü bir karar olduğunu kabul ettiğini savundu. Ancak Başbakanlık, Blair’in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını açıkladı.

Blair ile röportaj yapan David Frost Batının Irak’a müdahelesinin “şimdiye kadar felaket olduğu” şeklindeki yorumuna, “Öyleydi. Ama halka söylemeye çalıştığım Irak’taki durumun neden zor olduğu. Planlardaki hata yüzünden durum zorlaşmadı. Bir yandan El Kaide ile Sünni direnişçiler, bir yandan da Şiiler sayesinde çoğunluğun istediği barış yerine azınlığın istediği savaş durumu ortaya çıktı.” şeklinde konuştu. İngiliz liderin bu açıklaması Ticaret Bakanı Margaret Hodge’un İşçi Partisi buluşmasında Irak’ın işgalinin Blair’in “en büyük hatasının” olduğunu söylediğine dair haberlerin ardından geldi.

Başbakan Blair’in bu açıklamasına ilişkin Liberal Demokratların lideri Menzies Campbell, “En sonunda Irak’ın işgalinin ne kadar kötü bir karar olduğunu Blair de kabul etti. Başarısızlık bu kadar açıkken başka bir alternatifi yoktu zaten. Başbakan bunu kabul ediyorsa Meclis ve halk özrü hakediyor.” şeklinde konuştu.

Bu gelişmelerin ardından açıklama yapan Başbakanlık, Irak’taki durumun “felaket” olduğunun Blair’in görüşü olmadığını bildirdi. Sözcü, “Cevap vermeden önce sorudan alıntı yaptı. Bunu bir itiraf olarak kabul etmek iki yüzlülük.” dedi.

Başbakan Blair röportajın devamında Suriye ve İran’ın Orta Doğu’da “yapıcı” bir rol oynayabileceğini söyledi. Blair, “Çözümün bir parçası olurlarsa ortaklık sözkonusu olabilir.” ifadesini kullandı. Blair, bu ülkelerle görüşme yapmanın “taviz” olduğunu kabul etmedi. İngiliz lider, Orta Doğu’daki ilerlemenin “sembolik önemi” olduğunu ifade etti. Blair, “Bu şekilde savaşın Batı ya da Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında olmadığı, hoşgörüye, uyuma inanların savaşı olduğu gösterilir.” dedi.