Blair’e karşı online imza kampanyası

Yeni AB Anayasası Lizbon Anlaşması'nda öngörülen AB Konseyi Başkanlığı için adı geçen Tony Blair'i engellemek amacıyla internette imza kampanyası başlatıldı.

”stopblair.eu” adresinde imzaya açılan dilekçede, 2 buçuk yıl süreyle görev yapacak ve zirvelere başkanlık edecek AB Konseyi Başkanının AB politikalarının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacağı belirtilerek, ”Blair’in bu makama atanmasının Avrupa projesi değerleriyle çatışacağı” kaydedildi.

Blair’in İngiltere’yi, AB vatandaşlarının çoğunluğunun karşı çıktığı Irak’taki savaş suçuna dahil ederek uluslararası hukuku ihlal ettiği anlatılan dilekçede, şöyle denildi:

”Bu savaşın yüz binlerce masum insanı kurban aldığı ve milyonlarcasını yerlerinden ederek sığınmacı durumuna düşürdüğü dile getirilmektedir. Bu aynı zamanda küresel güvenliği zayıflatmış ve Orta Doğu’nun istikrarsızlaştırılmasında büyük rol oynamıştır. Blair, ülkesini savaşa sürüklemek için sistematik şekilde sahte kanıtlar kullanmış ve gerçekleri çarptırmıştır. AB Konseyi Başkanı olarak atanması durumunda, Blair’in Irak savaşındaki rolü AB’nin dünyadaki imajına ağır bir darbe vuracaktır.”

Şu ana kadar 3 bin 800 AB vatandaşının imzaladığı 23 dildeki dilekçenin, 1 milyon hedefine ulaşması durumunda AB tarafından gündeme alınması gerekiyor.