Blatter;’Tek suçlu Türk tarafi degil’

ZÜRICH - FIFA Baskani Sepp Blatter, Türkiye - Isviçre maçi sonrasinda yasanan olaylarin tek sorumlusunun Türk tarafi olmadigini açikladi.

Sepp Blatter, Türkiye – Isviçre maçi sonrasinda yasanan olaylarda her iki takim futbolcularinin da hatalarinin bulundugunu ifade etti. Isviçre’li olmasina ragmen Isviçre Milli Takimi’nin maçlarini izlemedigini belirten FIFA Baskani, taraf oldugu izlenimi vermemek için böyle bir karar aldigini söyledi. Blatter, Isviçre’nin Bern sehrinde oynanan ilk karsilasmada Isviçreli seyircilerin Türkiye’nin istiklal marsini yuhalamalarinin da fair play adina üzücü oldugunu belirterek,” Bern’deki maç için de sorusturma yapildi. Bern’de de standart disi bir takim olaylar oldu. Türk Milli Takimi’nin marsi isliklandi.” diye konustu.

Sepp Blatter, Türkiye – Isviçre arasinda oynanan baraj ikinci karsilasmasinin futbol adina çok güzel geçtigini ve karsilasmada 6 gol atildigini kaydederek, ” Bir takimin ulusal marsinin yuhalanmasi adil degil, iyi degil. Maçtan sonra takimlar sahadan ayrilirken hirsiz gibi kaçiyorlardi. Maçtan sonra futbolcular el sikisabilirdi. Ama olmadi. Biz de bunu arastiriyoruz.” seklinde konustu.

FIFA Baskani, açiklamalarinin Isviçre heyetinin karsilanma biçimine yönelik oldugunu kaydederek, ” Ben Türk takimini suçlamadim. Isviçre heyetinin karsilanmasini elestirdim. Dedim ki, ‘Bu fair play’a aykiridir’. Maçtan sonra olanlari da görmedim. Ertesi gün gazetelerden okudum. Isviçre basini benim söylediklerimi abartiyor. Ben Türk medyasinin reaksiyonunu gördügüm zaman üzüldüm. Ben hiçbir zaman Isviçre ulusal kiyafetlerini giymedim. Ben vicdanimda yüregim de Türkiye Futbol Federasyonu’nu yadirgamadim.” açiklamasinda bulundu.

Sepp Blatter, Fenerbahçe’nin Milan’a 4 – 0 yenildigi karsilasmada taraftarlarin tutumlarinin mükemmel oldugunu sözlerine ekledi.