BM’den AKP’ye: Başarınızın sırrı ne?

AK Parti, BM'in talebi üzerine "başarının sırlarını" anlatmış.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 20-29 Eylül 2008'de yaptığı ABD ziyareti öncesi Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi ile bazı BM üyesi ülkelerin temsilcileri arasında "AK Parti'nin başarı grafiğine" ilişkin geçen sohbet resmî talebe dönüştü.

Türk siyasi yapısı ve mevcut Sayisi Partiler Kanunu nedeniyle Türkiye'de bir partinin tek başına iktidar olmasının zorluğunda hemfikir olan temsilciler, AK Parti'nin başarıdaki sırrını sordular.

Söz konusu sohbetin içeriğine ilişkin bilgilerin ulaştığı parti yetkilileri, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bununla ilgili bir sunum hazırlayabileceklerini ifade etti. Kayseri milletvekillerinin başını çektiği çalışma, Ermeni meselesi başta olmak üzere farklı alanlarda hazırladığı raporlarla tanınan Uluslararası İlişkiler ve AB Uzmanı Orhan Çetin'e hazırlatıldı.

Çetin, AK Parti'nin başarısına ilişkin raporunu, muhafazakâr anlayışın 'yerelden merkeze anlayışı' üzerine kurdu. Raporda, yerelde en başarılı belediyelerden olan Kayseri belediyelerine ait faaliyetler mercek altına alındı.

Raporun Birleşmiş Milletler'den sunum için onay almasının ardından heyet, 22 Eylül 2008 Pazartesi günü "Afrika'nın Kalkınma İhtiyaçları" temalı toplantıya konuşmacı olarak katılan olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte toplantının yapılacağı New York'a gitti. Raporun sunumu, sunumu yapacak isim olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin rahatsızlığı nedeniyle gerçekleşmedi. Raporun BM Genel Sekreterliği tarafından üye ülkelerin temsilcilerine dağıtılmasıyla yetinildi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Muhafazakâr anlayışın hakim olduğu belediyelerin sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri değerlendirildiğinde, 1994 yılının belediyeler açısından sosyal hizmetler alanında bir milat teşkil ettiğini ve bu geleneğin AK Parti tarafından geliştirilerek sürdürüldüğünün vurgulandığı raporda halk desteğinin öncelikle yerelde alınabileceği belirtiliyor.

Rapor, "Çocuk ve Gençlere Yönelik Sosyal Hizmetler", "Yetişkin ve Yaşlılara Yönelik Sosyal Hizmetler", "Engellilere Yönelik Sosyal Hizmetler", "Aşevi ve Ayni-nakdi Yardım Hizmetleri" ve "Yardıma Muhtaç Hane Bilgi Sistemi" şeklinde beş başlık altında açılıyor.

Örneğin 'Çocuk ve Gençlere Yönelik Sosyal Hizmetler'e sünnet şölenleri, eğitim yardımları, kimsesizler misafirhanesi, engellilere araç desteği, Akevim projesi, çocuk evleri gibi projeler örnek gösteriliyor.

AVRUPA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Sosyal ve Kültürel projelerin teferruat olduğunu düşünenlerin yerel seçimlerde destek görmemesi ve Avrupa'nın bu tür projelere önem veriyor olması AK Parti'nin doğru yolda bulunduğunu kanıtlıyor. En güzel örneği ise Ankara Büyükşehir Belediyesi.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)'nin kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek projeler üreten belediyelere verdiği Avrupa Ödülü'ne Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin layık görülmesi kanıtlardan sadece birisi. Avrupa belediyelerinin büyük önem verdiği ödül, Avrupa'nın en prestijli kent ödülü olarak görülüyor.

ROTAHABER