BM Kıbrıs için açık çek verdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs sorununun çözümü için vaktin geldiğini ifade ederek, BM'nin tüm desteğini sunmaya hazır olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa ara bölgede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un ikametgahındaki görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Ban, Lefkoşa ara bölgede müzakerelerin yapıldığı mekanın yakınında bulunan BM binasında düzenlenen basın toplantısının başında, liderlerin elinden tutarak basına görüntü verdi.

BM Genel Sekreteri Ban, müzakerelerin devam etmesinin ve ivme kazanmasının önemli olduğunu göstermek için adada bulunmak istediğini ifade ederek, bugünün verimli ve yapıcı bir gün olduğunu söyledi.

“Dünya bugün iki tane lider görüyor. Bu iki lider de gerçekten önemli bir sorunu çözmeye çalışıyor” diyen Ban, Kıbrıs sorununun çözümünün taahhüt, esneklik ve vizyon gerektirdiğini, iki liderin halkları için çok daha iyi bir gelecek yaratmaya çalıştığını kaydetti.

Liderlerin kişisel olarak gösterdiği taahhütten ve adaya mümkün olduğu kadar kapsamlı ve kalıcı bir barış getirme çabalarından cesaret aldığını bildiren Ban, “Önümüzdeki dönemde bu görüşmeleri başarılı bir şekilde sonlandırmaya çalışacağız” dedi.

Barış görüşmelerinin hiçbir zaman kolay görüşmeler olmadığına işaret eden Genel Sekreter Ban, “Ama ben şuna inanıyorum ki, bu iki lider, karşılıklı olarak kabul edebilecekleri bir çözüme ulaşabilecektir” diye konuştu.

Dünyanın on yıllardır Kıbrıs sorununu duyduğunu ve şimdi artık Kıbrıs sorununun çözüm vaktinin geldiğini kaydeden Ban, BM’nin çözüm için tüm desteğini sunmaya devam edeceğini vurguladı.

Sürecin, Kıbrıs halkları tarafından Kıbrıs halkı için yürütülecek bir süreç olduğunu ifade eden Ban, bunun için Kıbrıs halklarını yürekten kutladığını belirtti ve “Gelecek sizin elinizde” dedi.

-ORTAK AÇIKLAMA-

Liderlerin kendisinden ortak açıklama okumasını istediğini ve bundan onur duyduğunu ifade eden BM Genel Sekreteri Ban, basın toplantısında liderlerin ortak açıklamasını okudu.

Ortak açıklamada, “İki lider olarak bizler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ı ziyaretini memnuniyetle karşılıyoruz ve uluslararası camiaya ve BM’ye, Kıbrıs sorununun kalıcı ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi için yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunu destekledikleri ve bundan müteşekkir oldukları kaydedilen ortak açıklamada, bu misyonla BM ve BM Güvenlik Konseyi içinde birçok çalışma yapıldığı kaydedildi.

Kıbrıs sorununun çözümü için zaman ve çaba sarf edildiği belirtilen ortak açıklamada, “Sorunun çözümü için ekiplerle birlikte bir yılı aşkın çalışıldığı, konunun bir bütün olarak ele alındığı, yani her şey üzerinde mutabık kalınmadan hiçbir şey üzerinde mutabık olunmadığı” ifade edildi.

Bazı konularda ufak tefek sıkıntılar olduğu, bunların istenilen ilerleme ile sonuçlanacağı umudu dile getirilen açıklamada, gelecek günlerde “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunda çalışılacağı ve ilerleme sağlanacağı, diğer konularda da çalışma yapılacağı kaydedildi.

Bu çalışmaları en kısa zamanda bir çözümle sonuçlandırma umudu dile getirilen açıklamada, “Kıbrıs sorunu artık çok uzun bir süre çözülmeden kalamaz” denildi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için şimdi önemli bir fırsat olduğunun altı çizilen ortak açıklamada, “Biz de bunu tamamen göz önünde bulunduracağız. Hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin meşru haklarını göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Böylesi bir çözüm hepimizin çıkarına alacaktır. Ve bu çözüm sayesinde ortak evimiz Kıbrıs’a barış, istikrar ve zenginlik gelecektir” ifadesi kullanıldı.

Basın toplantısında Ban soru kabul etmezken, Talat ve Hristofyas soruları yanıtladı.