BM Özbekistan’a desteğini sürdürecek

Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı kapsamında planlanan 'Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri' tanıtım töreninde konuşan BM Özbekistan Koordinatörü Fikret Akçura, bu ülkeye destek vermeye devam edileceğini söyledi.

Seçkin bir davetli kitlesinin iştirakiyle düzenlenen ve ülkenin günlük hayatına ilişkin karelerden oluşan sinevizyon gösterisinin yapıldığı projenin tanıtım töreninde konuşan BM Temsilcisi Akçura, sosyal iyileşme ve ekonomik kalkınmada Özbekistan’ın yanında olacakları mesajını verdi.

Akçura, 2015 yılına kadarki bir süreyi kapsayacak olan projenin ülkedeki sosyal iyileşmeye, ekonomik kalkınmaya ve yeni neslin eğitimli yetişmesine önemli katkı sağlayacağı inancında olduğunu belirtti.

Taşkent’te bulunan bazı yabancı misyon şeflerinin de katıldığı toplantıda konuşan yetkililer, ülkedeki kadın potansiyeline işaret ederek kadınların oran olarak erkelerden daha çok olduğu vurgulandı. Kadınlar için yeni istihdam çalışmalarının büyük önem arz edeceği dile getirildi.

Tanıtımı yapılan proje; eğitim, erkek-kadın eşitliği, kadın haklarının korunması, anne ve çocuk sağlığı, AİDS ile mücade, ekolojik sorunlar gibi konuları içeriyor.