BM raporu açiklandi Lübnan cumhurbaskaninin koltugu sallaniyor

BEYRUT - Lübnan eski basbakanlarindan Refik Hariri suikastiyle ilgili BM raporunun açiklanmasinin ardindan gözler Suriye'nin Lübnan'daki son izi olarak görülen Cumhurbaskani Emile Lahut'a çevrildi.

Nitekim, Lübnan’da bulunan Suriye askerlerinin Nisan ayinda bu ülkeyi terketmesinden önce yapilan Suriye karsiti gösterilerde Emile Lahut’un da Suriye askerleriyle beraber ülkeden ayrilmasi çagrilari yapilmisti. Suriye yanlisi oldugu bilinen ve Lahut’a en yakin kisilerden bir olan Cumhuriyet Muhafizlari lideri Mustafa Hamdan’in BM sorusturmasi kapsaminda Agustos ayinda tutuklanmasiyla Cumhurbaskani Emile Lahut üzerideki baski da iyice artmisti.

Dün aksam saatlerinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a iletilen sorusturma raporunda üst düzey Suriyeli ve Lübnanli yetkililerin adinin geçmesi de Cumhurbaskani için siyasi kariyerini belirleyecek önemli gelismelerin baslandici olarak görülüyor. Raporun açiklanmasiyla Lübnan meclisinden iki Suriye karsiti milletvekili Lahut’u istifaya çagirirken, bu tepkinin daha da artacagi belirtiliyor.

68 yasindaki eski general Emile Lahut ise iddialar karsisinda ayakta oldugunu göstermeye çalisirken görev süresinin dolacagi 2007 yilina kadar istifa etmeyecegini açiklamisti. Haziran ayinda Suriye karsiti bir gazetecinin öldürülmesinin ardindan, “Lübnan halkina anayasal düzeni ve Lübnan’in bütünlügünü koruyacagima dair söz verdim” diyen Lahut, “Sözümü anayasanin bana tanidigi süre boyunca tutacagim” mesajini gönderdi.