BM’den Tayland Kralı Bhumibol’a ödül

Tayland'da 60 yıldır tahta bulunan ve dünyanın en uzun iktidarda kalan kralı unvanını alan Kralı Adulyadej Bhumibol Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ödüle layık görüldü.

BM tarafından her yıl verilen Kalkınma Programı Ödülü’ne bu sene Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej layık görüldü. Yetkililer, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Mayıs ayı içerisinde Tayland’a gelerek Kral’a ödülünü takdim edeceğini açıkladı.

Tayland Kral Bhumibol’un bu zamana kadar yaptığı projelerden özellikle kırsal kesimin kendisine yetecek bir ekonomi oluşturması projesi BM yetkilileri tarafından da taktirle karşılanmaktaydı. Bu sebeple Tayland Kralı’na kraliyetinin 60. yılında ödüllendirildi.

Halkı tarafından çok sevilen ve ülkesinin kalkınmasında çok büyük bir etkisi olan Bhumibol, ülke yönetimini parlementonun yapmasından yana iken gerektiği durumlarda kendiside devlete yardımcı oluyor. 1997’de olan Asya krizinde devletin çözümlerini yeterli bulmayan Kral, bizzat olaylarda rol almış ve ülkenin krizi kısa sürede atlatmasına büyük katkıda bulunmuştu.