BM’nin İran’a tanıdığı süre doldu

BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a verdiği süre doldu.

BM Güvenlik Konseyi’nin, İran’a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için verdiği süre dolarken, Uluslararası Atom Enerji Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu’na ve BM Güvenlik Konseyi’ne raporunu 1 günlük gecikmeli olarak bugün sunması bekleniyor.

Merkezi Viyana’da bulunan UAEK’nın başkanı Muhammed Baradei’nin, İran’ın nükleer programına ilişkin hazırladığı, UAEK Yönetim Kurulu ile BM Güvenlik Konseyi’ne dün göndermesi beklenen raporun bugün sunulacağı bildiriliyor.

UAEK yetkilileri, Baradei’nin raporunda büyük olasılıkla, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurmak yerine genişlettiğini belirteceğini kaydettiler.

Baradei’nin raporunun, BM Güvenlik Konseyi’nin Tahran’a yönelik
yaptırımlarını sertleştirmesine yol açabileceğine dikkati çekiliyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, önceki gün Tahran’ın uranyum zenginleştirme programını, yalnızca aynı programı olan Batı ülkeleri de aynı adımı atarsa durdurmaya hazır olduğunu söylemişti.

Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi’nin, uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için İran’a verdiği 60 günlük sürenin dolduğu dün de Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin süreceğini yinelemişti.