BM’nin utanç tablosu

BM, cinsel içerikli suç işleyen hiçbir çalışanına adli takibat uygulanmadı.

Birleşmiş Milletler, dünya genelinde 200’ün üzerinde çalışanına tecavüz ve çocukları taciz de dahil olmak üzere cinsel içerikli suçlardan dolayı disiplin cezası verildiğini; ancak bunlardan hiçbirine adlî kovuşturma açılmadığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler yetkililerinin Cuma günü açıkladıkları verilere göre son 3 yıl içerisinde BM’ye bağlı olarak başka ülkelerde görev yapan 319 asker ve sivil çalışan hakkında cinsel içerikli suçlardan dolayı soruşturma açıldı. Bunlardan 180’i işten veya görevden çıkarıldı ve ülkelerine gönderildi. Ancak adli bir takibat uygulanmadı.

Yine BM’nin kendi içerisinde hazırladığı ve Independent gazetesinde yer alan başka bir rapora göre ise bu rakamlar, benzer suçlardan dolayı soruşturulan BM’nin kendi elemanlarını içermiyor. Bu rapora göre BM’nin 91 kendi elemanına da benzer suçlardan dolayı soruşturmalar açılmış. Bunlardan 13’ü küçük yaştakilerle cinsel ilişkiye girmek, 15’i cinsel ilişki karşılığında iş vermek, 17’si fahişelerle ilişkide bulunmak, 5’i tecavüz, 1’i de tecavüz girişiminde bulunmaktan dolayı soruşturmaya uğramış. Raporda ayrıca 40 kadar BM çalışanının da diğer bazı cinsel içerikli suçlardan soruşturmaya uğradığı belirtiliyor.

Raporu açıklayan BM Barışgücü Genel Sekreter Yardımcısı Jane Holl Lute, hakkında soruşturma yapılan 319 kişiden 18’inin görevden çıkarıldığını, 17 uluslararası polis ve 144 askerin ülkelerine gönderildiğini söyledi. Ancak Lute, bu kişiler hakkında herhangi bir adlî kovuşturma açılmadığını kaydetti.

Jane Holl Lute, 2006 yılının ilk 10 ayı içerisinde BM personelleri ile ilgili bildirilen “disiplinsiz davranışların” yüzde 63’ünün cinsel içerikli olduğunu belirtti. Bir basın toplantısı düzenleyen Lute, her yıl 100 farklı ülkeden 200 bin kişinin BM bünyesinde görev yaptığını ve bunlardan bazılarının “kötü davranışlarda bulunabileceğini” belirtti. BM yetkilisi, “Şimdi farklı olan durum ise bu suçlara karşı olan kararlılığımızdır ve bu sorunla başa çıkmadaki yeteneğimizi geliştiriyor olmamızdır” dedi.

BM görevlilerinin cinsel içerikli suçlar işlediği, 2005 yılında Kongo’daki görevlilerin Kongolu kadınlarla para ve yiyecek karşılığı cinsel ilişkide bulunduğunun ortaya çıkmasıyla dünya manşetlerine taşınmıştı. Ürdün’ün BM Elçisi Prens Zeyd El Hüseyin, birkaç ay sonra hazırladığı bir raporda BM’nin askerî kolunun “bozulduğunu” bildirmiş ve BM çalışanlarının kendi ülkelerinde yargılanmasını talep etmişti. Ürdünlü yetkili, bu tür cinsel suçların Bosna’dan Kosova’ya, Kamboçya’dan Batı Timor’a, Batı Afrika’dan Kongo’ya kadar çok yaygın olduğunu kaydetmişti.

BM Barışgücü de yeni yasalar hazırlayarak ve yeni eğitim seminerleri planlamış ve bu tür suçlara “sıfır tolerans gösterilmesi” kararı almıştı.

Ancak BM’nin görev yaptığı birçok yerde bu tür suçların araştırılması ve takibi yüzeysel kalmıştı. BBC, geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmalarda Haiti ve Liberya’da çocukların da BM görevlileri tarafından fahişe olarak kullanıldıklarını ortaya çıkarmıştı. Ancak BM, delil yetersizliğinden dolayı takipsizlik kararı vererek olaya karışan BM çalışanlarını ülkelerine göndermişti.

Mayıs 2006’da da yine BBC tarafından yapılan diğer bir araştırmada Liberya’da BM görevlilerince sistematik bir şekilde gıda karşılığında fahişelik yaptırıldığı ortaya çıkarılmıştı.

Kongo’da ise 2004 yılında bir BM görevlisinin, 12 yaşındaki bir çocukla pornografik görüntüleri ele geçirilmişti. Aynı yıl Fas’ta en az 82 kadının BM görevlileri tarafınca hamile bırakıldıkları ortaya çıkmıştı. Yine Fas’ta iki Rus askerin, mayonez ve reçel vererek iki kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıkarılmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Sudan’da Bangladeşli BM görevlilerinin aralarında 12 yaşında kızların da bulunduğu kadınlara, 18 ay önce BM’ye şikâyet edilmiş olmalarına rağmen sistematik olarak fahişelik yaptırdıkları belirlenmişti. Ancak bu askerler görevlerine son verildikten sonra evlerine gönderilerek Bangladeş ordusundan çıkarılmışlardı. Olaya karışan diğer bazı askerlerin ise sadece rütbeleri düşürülmüştü.

BM yasalarına göre BM görevlileri, sadece kendi ülkelerinin yasalarına göre yargılanabiliyorlar; hizmet ettikleri ülkelerin yasalarına göre değil.

1997 yılında Belçika mahkemesi, iki Belçika askerini Somali’de işledikleri bir suçtan dolayı 1 ay mahkûmiyet ve 200 pound para cezasına çarptırmıştı. Bu iki asker, Somali’de bir genci

mangal üzerine yatırarak kızartmakla suçlanmıştı. Bir başka Belçika askerinin ise yine Somalili bir çocuğu önce domuz eti yemeye ve tuzlu su içmeye, ardından kendi kusmuğunu yemeye zorladığı ortaya çıkmıştı. Yine 1990’lı yıllarda ise İtalyan askerlerinin, Somali’de kadınlara tecavüz ettiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıkarılmıştı.