Böbrek hastasi genç görme engelli olmasina ragmen doktorlarla satranç oynuyor

ÇANAKKALE - Çanakkale Devlet Hastanesi Diyaliz Servisi'nde 3 aydir tedavi gören görme engelli Kenan Ayranci, diyalize girdiginde doktorlarla satranç oynayarak vakit geçiriyor.

Internette sörf yapmayi ve santranç oynamayi çok seven Kenan Ayranci, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yasiyor. Akraba evliligi nedeniyle dogustan görme engelli olan ve 3 aydir diyaliz tedavisi gören Ayranci, her seye ragmen yasama azmini hiçbir zaman yitirmedigini, kendisi gibi görme özürlü ve diyaliz hastasi olanlarin da hayata dört elle sarilmasi gerektigini söyledi.

Gelibolu Yahya Çavus Görme Engelliler Ilkögretim Okulu’ndan geçen yil mezun olan Ayranci, geç basladigi egitimine diyaliz tedavisi nedeniyle ara vermek zorunda kaldigini vurguladi.

Haftanin 3 günü 12 saat diyaliz makinesine baglandigini, hastanedeki günlerini, babasinin kendisi için özel olarak yaptigi satrançla degerlendirdigini ifade eden Ayranci, sözlerini söyle sürdürdü: ”Görme engelli olmam hayattan kopmam anlamina gelmiyor. Ailem ve doktorlarim bana büyük destek oluyor. Görmeden yasamak, benim için farkli bir yasam biçimi. Ama buna alisarak yasamak ve barisik olmak lazim. Ilkokul 2. siniftan beri satranç oynamayi seviyorum. Göremesem de, karsimdaki oyuncunun yapacagi hamleyi tahmin edebiliyorum. Kendime göre iyi bir satranç teknigi gelistirdigime inaniyorum. Böylece, bos vakitlerimde yararli bir etkinlikle ugrasmis oluyorum.”

Dr. Murat Çetin, Ayranci ile diyaliz makinesine bagli kaldigi zaman zarfinda santranç oynadiklarini söyledi.

Görme engelli olmasina ragmen normal insanlarin bir çogundan daha aktif ve yasama bagli olan Ayaranci’nin, yaptigi espiri ve konusmalar ile diger böbrek hastasi olan kisilerin sevgisini kazandigini, diger hastalirin onu örnek aldiklarini kaydetti.

Doktorluk hayatinda ilk kez kendisiyle barisik yasamay seven bir hasta ile karsilastigini kaydeden Çetin, Ayranci ile santranç oynamanin mutlukluk verici oldugunu ifade etti.

Internetteses komutlariyla satranç oynayan Kenan Ayranci, doktorlarla tahta satranç takimininda maç yapiyor. Satranç takimi, Ayranci’nin babasi tarafindan baska örneklerine bakilarak yapilmis. Ayranci’nin oynadigi taslarin üzerinde çivi, altlarinda da delik var. Ayranci çivilere dokunarak taslarin kendisinin olup olmadigini anliyor. Alttaki delige giren çiviler ise taslarin yanlislikla baska yere kaymamasini sagliyor. Kenan Ayranci, zemindeki kahverengi ve beyaz zemini de çikintilarindan anliyor.