Böcekler artık özgür!

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlara zarar veren kabuk böceklerini yok etmek için, laboratuvar ortamında yetiştirdiği bin 750 adet Thanasimus Formicarius adındaki yırtıcı böceklerin ilk bölümünü ormana bıraktı.

Bölge müdürlüğü bünyesinde iki ay önce kurulan böcek üretme laboratuarında iki aylık dönemde bin 750 adet kabuk böceklerinin bir numaralı düşmanı olan yırtıcı özelliği bulunan ‘Thanasimus formicarius’ böceğini üreterek ormana bırakıldı.

Kastamonu ormanlarına yangınlardan çok daha fazla zarar veren kabuk böceklerine karşı savaş başlattıklarını belirten Kastamonu Orman Bölge Müdürü Yılmaz Özcan, iki ay önce kurdukları laboratuvarda iki ayda bin 750 adet yırtıcı böcek ürettiklerini ve zararlı kabuk böceklerinin yoğun olduğu bölgelere bırakmaya başladıklarını söyledi.

BÖCEK ÜRETMEK İĞNEYLE KUYU KAZMAK GİBİ

Böcek üretmenin iğne ile kuyu kazmaya benzediğini belirten Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü Muharrem Uçukoğlu “Kabuk böceklerinin bir numaralı düşmanı olan Thanasimus formicarius yırtıcısını ormanlardan topladık ve erkek ile dişisini laboratuar ortamında birleştirdik ve iki ayda bin 750 adet yırtıcı çoğalttık, böcek üretimine aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Orman’a zarar veren kabuk böceklerini kimyasal ilaçlarla yok etmenin mümkün olduğunu ancak diğer canlılara zarar verdiğini belirten Uçukoğlu, ” Biz kesinlikle kimyasal ilaca karşıyız çünkü ormanda tabiatı dengeleyen binlerce faydalı canlı yaşıyor. Şayet kimyasal ilaç kullanılırsa tabiatın dengesi bozulur. Biz bunun için kimyasal ilaç’a karşıyız ve biyolojik mücadele yöntemini benimsiyoruz “dedi.

Böcek üretme işinin çok zor olduğunu belirten Orman Bölge Müdürlüğü Böcek Laboratuar Şefi Ahmet Bayrak, “Üreteceğiniz böcek cinsini ilk önce ormandan bulup dişisi ile çiftleştirmeniz gerekiyor.Biz büyük bir azimle bunu yapmayı başardık ve şu anda ilk ürettiğimiz bin 750 böceği ormana bıraktık. Her iki ayda bir 2 bin böcek üretip kabuk böceklerinin yoğun olduğu ormanlara bırakacağız ve bıraktığımız ormanlarıda sürekli takip edeceğiz” dedi.