Bodrum Devlet Hastanesi ihalesiyle ilgili soruşturma

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği, Bodrum Devlet Hastanesi'nin bir ihalesine ilişkin yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

Akdağ, cevabında sağlık kurumlarının onarım, tadilat, tıbbi cihaz, hizmet satın alınması gibi hususlarda döner sermayelerinden yapacağı ihalelerde yetkinin kendilerine ait olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda Bodrum Devlet Hastanesi’nin ameliyathane, yoğun bakım, acil servis, laboratuvar, poliklinik modernizasyonu ve organizasyonuyla onarım ve tadilatının yeniden yapılanmasının 19 Eylül 2005 tarihinde ihale edildiğini belirten Akdağ, şunları kaydetti:

“Kamu İhale Kanunu’nun 47. maddesi gereğince ihale sonuçları KİK bültenlerinde yayımlanmakta olup sözkonusu ihalenin bakanlığımız internet sitesinde yayımlanması hususunda kanuni bir düzenleme bulunmamaktadır. Bakanlığımızın iş ve işlemleri şeffaf olup kamuoyu denetimine her zaman açıktır.”

CHP Milletvekili Arslan, yazılı soru önergesinde şu soruları gündeme getirmişti: “İhale ne zaman ve hangi şirketlerin katılımıyla yapılmıştır? İhalenin kamuoyu duyurulmuş mudur? Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde ihaleye ilişkin bilgiler neden yer almamaktadır? Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda, bir hastanenin dış ve iç cephe boyası ve havalandırma sistemi maliyetinin 10 trilyon lira olmasını mantıklı ve gerçekçi buluyor musunuz? İhalenin iptaliyle ilgili bir girişiminiz olacak mıdır? Konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”