Bodrum’da 28 tapu görevlisi adliyede

Muğla Emniyet Müdürlüğünce Bodrum Tapu Müdürlüğüne düzenlenen operasyon kapsamında Bodrum, İstanbul, Konya, Samsun ve İzmir'de gözaltına alınan 28 kişi ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yaklaşık 13 aydır sürdürülen çalışmanın ardından Bodrum, İstanbul, Konya, Samsun ve İzmir’de birinci aşamada 36, ikinci aşamada ise Bodrum’da 10 farklı adrese düzenlenen operasyonla ilgili soruşturma tamamlandı.

-GÖZALTINA ALINAN ZANLILAR-

Muğla Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 2 aşamada gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan Bodrum Tapu Müdürü A.A, Tapu Müdür Yardımcıları E.E, C.U. ve Ö.K, polis memurları M.Ş, N.U. ve M.E.A, Zabıta Amiri C.Y, mahalle muhtarı M.A, astsubaylar C.K ve O.K. ile müstafi astsubay M.Ç, tapu müdürlüğünden emekli olanlar ve müdürlükte çalışan toplam 8 kişi, banka görevlileri, iş takipçilerinin de aralarında bulunduğu 17’si kamu görevlisi, 11’i iş takipçisi 28 kişi ifade işlemlerinin ardından, ”Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yağma, rüşvet vermek ve almak, evrakta sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, haksız mal edinmek ve gizlemek, ruhsatsız silah bulundurmak ve kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” iddialarıyla adliyeye sevk edildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan yabancı uyruklu kadının ise ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

-OPERASYONDAN AYRINTILAR-

Muğla Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, operasyon kapsamında gözaltına alınan Bodrum Tapu Müdürlüğü personelinin, tapu işlemleri için gelen vatandaşların işlemlerini kasıtlı olarak yavaşlattıkları ve vatandaşları iş takipçilerine yönlendirdikleri, memurların iş takipçilerinin getirdiği işlerden menfaat sağladığı, gözaltına alınan tapu müdürlüğü personelinin gelir ve giderleri ile mal varlıkları arasındaki orantısızlık tespit edildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 3 astsubayın yürüttükleri adli soruşturmayla ilgili olarak, ”telkin, tehdit ve baskı ile iş takipçisi kişilerden maddi menfaat sağladıkları”, astsubaylardan O.O’nun İzmir’deki askeri kampta tatil yaparken gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan 3 polis, zabıta amiri ve muhtarın ise ”yabancı uyruklu şahısların pasaportlarına usulsüz giriş-çıkış işlemi yaptırdıkları ve ikametgah belgesi tanzim ettirdikleri” iddia edildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 28 kişinin banka hesapları ile yaptıkları işlemler geriye dönük incelendi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Bodrum, İstanbul, Konya ve İzmir’de 15 Martta, eş zamanlı düzenlenen operasyonda, ”yağma suçunu işledikleri, görevi kötüye kullandıkları, rüşvet aldıkları ve haksız kazanç elde ettikleri” iddia edilen Bodrum Tapu Müdürü, 3 polis, 1 zabıta amiri, 1 mahalle muhtarı ile daha önce Muğla’da görev yapan 3 astsubayın da aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alınmıştı.