Bodrum’da yangın halkı tehdit ediyor!

Bodrum'da çıkan yangında ilk tespitlere göre 200 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Bodrum'un Kızılağaç köyü yakınlarında çıkan ve ilçe merkezini de tehdit eden yangında ilk tespitlere göre 200 hektar ormanlık ve makilik alan zarar gördü.

 


Kızılağaç köyünde başlayan yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle ilçe merkezini tehdit eder hale geldi. Muğla ve çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin de müdahalede bulunduğu yangını kontrol altına alma çalışmaları güç şartlar altında yapılıyor.

 

Yetkililer, yangına şu anda 7 helikopter ve 3 uçak ile havadan, 60 arazöz ve 100'den fazla orman işçisiyle karadan müdahale edildiğini kaydettiler.

 

Yangın nedeniyle kentin bazı bölümlerine elektrik verilemezken, belediye hoparlöründen yapılan anonslarla vatandaşlardan yangına müdahale çalışmalarına su tankerleri ve su taşıyan araçlarla katılmaları isteniyor.

 

Yangına müdahale eden uçak ve helikopterler zaman zaman Bodrum Kalesi'nin yakınlarındaki denizden su almak zorunda kalıyorlar.

 

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilçe merkezini de tehdit eden yangında ilk tespitlere göre 200 hektar ormanlık ve makilik alanın zarar gördüğünü kaydettiler.

 

Bu arada, yangına müdahale eden Bodrum Belediyesine ait bir itfaiye aracı tamamen yandı. Araçtaki personel ise kendi çabalarıyla yangından kurtulmayı başardı. Öte yandan, yerleşim alanlarını da içine alan yangında 3 ev yandı. Evlerin yanması sonucu tüp patlaması sesleri duyuldu.

 

Ekiplerin, yangının kontrol altına alınması için müdahaleleri etkili bir şekilde devam ediyor.

Bodrum'da yangın nedeniyle kriz merkezi oluşturuldu

Bodrum'un Kızılağaç köyü yakınlarında çıkan ve ilçe merkezini de tehdit eden yangın nedeniyle ilçede kriz merkezi oluşturuldu.

Kızılağaç köyünde başlayan yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle ekiplerin havadan ve karadan tüm müdahalelerine rağmen henüz kontrol altına alınamadı. Muğla ile çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin de müdahalede bulunduğu yangını kontrol altına alma çalışmaları güç şartlar altında yapılıyor. Takviye olarak 2 helikopterin daha bölgeye gelmesiyle yangına müdahale eden helikopter sayısı 9'a yükseldi. 9 helikopterin yanı sıra 3 uçak, 100'ü aşkın arazöz ve çok sayıda ekipte yangına müdahale ediyor.

Bodrum kent merkezine de yaklaşan yangına daha etkili müdahale edilebilmesi amacıyla Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan'ın da aralarında bulunduğu yetkililerden oluşan Kriz Merkezi oluşturuldu.

Kriz Merkezi, şu anda yangına müdahale amacıyla bölgeye çevre illerden gelen ekipleri yönlendiriyor.

10 İŞÇİ HASTANEYE KALDIRILDI.

Bu arada, dumandan zehirlendikleri belirlenen aralarında orman işçileri ve itfaiye ekiplerinin de bulunduğu 10 kişi, Bodrum'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan ekiplerin sağlık durumlarının şu anda iyi olduğu öğrenildi.

Yangının etkili olduğu alandaki yerleşim alanlarının bir bölümü de güvenlik amacıyla geçici olarak tahliye edildi.

Bölgeye ekiplerin yanan alanlara rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için 10 iş makinesi gönderildi. İş makineleri, arazözlerin ormanlık alanda daha rahat hareket edebilmeleri için yol açma çalışması yapıyor.

Öte yandan, yangının yaşandığı bölgede tatil yapan turistlerin panik yaşamadıkları ve günlük yaşamlarına devam ettikleri gözlendi.

Yetkililer, yangının şu anda ilçedeki turizm hareketliliğine olumsuz bir yansımasının olmadığını söylediler.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilçe merkezini de tehdit eden ve yaklaşık 200 hektarlık ormanlık ve makilik alanın zarar gördüğü yangının kontrol altına alınması için çalışmaların devam ettiğini kaydettiler.

YANGININ ÇÖPTEN VEYA SABOTAJ SONUCU ÇIKTIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Geçen yılki yangında zeytinlik ve arı kovanlarını kaybeden Kızılağaçlılar, bugünkü yangında köydeki evlerini de kaybetti. Köylüler, yangının, otellerin döktüğü çöpten veya köyde görülen 34 plakalı siyah bir arabada bulunan kişilerin sabotajı sonucu çıkmış olabileceğini söylüyor.

Kızılağaç Bodrum'a girerken sol tarafta yer alıyor. Bodrum'un güneydoğusuna düşen yerleşim birimi ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta. Bodrum'a doğru hızla ilerleyen yangın, Kızılağaç yakınlarında saat 10.30 sıralarında başlamış. Yangında 3 evlerini, zeytinliklerini ve akciğerleri olan binlerce çam ağacını kaybeden köylüler, yangına geç müdahale edildiğini savunuyor. 'Telefon ettiğimizde hemen müdahale edilseydi böyle büyümezdi' diyorlar. Yangının sebebini bilmeyen köylüler iki ayrı tahminde bulunuyorlar: Ya otellerin attığı çöplerden çıktı ya da 34 plakalı siyah arabanın içinde bulunan kişiler yaktı.

Kırkağaç'ta başlayan yangın şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla Bodrum'a doğru ilerliyor. Alevlerin etkisi altına aldığı bölgede, onlarca yazlık, tatil köyleri ve oteller var. Yangın hızla İçmeler mevkiine doğru ilerliyor. Tarım arazileri ile zeytinlikleri de kül eden yangından sonra yeşiliyle ünlü bölge yanmış ağaçlarla kaplı bir savaş alanına dönmüş durumda.

Yangından sonra bölgedeki yerleşim birimlerine elektrik verilemez oldu. Önüne gelen her şeyi kül eden yangınlar telefon kabloları, elektrik tellerini eritmiş durumda.

Güvenlik çemberi oluşturan jandarma ekipleri, yangın bölgesine kontrollü giriş sağlıyor.

Helikopter ve uçaklar ise dumanlar metrelerce yukarıya çıktığı için yangına alçaktan müdahale ederek etkili olamıyor.

Bölgedeki turizmciler, yangınla mücadele çalışmalarına katılan orman işçileri ile vatandaşlara ayran, su ve ekmek ikram ediyor.

KAYMAKAM ABDULLAH KALKAN: YANGIN KONTROL ALTINA ALINMAK ÜZERE

Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Kızılağaç köyü yakınlarında çıkan ve ilçe merkezini de tehdit eden yangının kontrol altına alınmak üzere olduğunu söyledi.

Yangın için ilçede kriz merkezi oluşturulduğunu belirten Kalkan, çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangının kontrol altına alınmak üzere olduğunu ifade etti. Yangına havadan üç uçak ve yedi helikopter ile müdahale edildiğini kaydeden Abdullah Kalkan, karadan da 50'nin üzerinde arazöz ve çok sayıda ekiple müdahale edildiğini vurguladı.

Yangının çıkmasıyla birlikte Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin de olay yerine geldiğini dile getiren Kalkan, 150-200 hektarlık alanın yandığının tahmin edildiğini aktardı.

Yangının daha çok bozuk orman alanında etkili olduğunu ifade eden Kalkan, "Burası daha çok makilik bir alan. Yangın için oluşturulan kriz masası müdahale amacıyla çevreden gelen ekipleri yönlendiriyor." dedi.

AJANSLAR