Bodrum’daki yangınlar neden çıktı? Bir sabotaj mı?

Yetkililer yangının piknik veya sigara ateşinden kaynaklandığını düşünüyor ama belirsizlik var.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Bodrum’daki orman yangınıyla ilgili, “Yangından zarar gören ormanlık alan en kısa sürede ağaçlandırılacak. Yangının piknik veya sigara ateşinden kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi. Kahveci, bölgeyi helikopterle havadan dolaşarak yaptığı inceleme esnasında bazı tespitlerde bulunduğunu belirterek, “Yangının piknik veya sigara ateşinden kaynaklandığını düşünüyoruz, arkadaşlarımız bu yönde inceleme yapıyor. Vatandaşlarımızı bu konularda sık sık uyarıyoruz. İnsanlarımızın dikkatli olması lazım” diye konuştu.

YANAN BÖLGELER AĞAÇLANDIRILACAK

Bölgede çıkan yangında zarar gören alanların en kısa süre içinde ağaçlandırılacağına işaret eden Kahveci, “Yangın ana yola yakın bir noktada çıktı. Çok çetin bir mücadele yapıldı. Bu yangını en az zararla atlattık. Yangından, vatandaşlarımızın tarım alanları, zeytinlik alanları zarar gördü. Ufak tefek hayvan telefleri söz konusu. Ciddi bir zarar söz konusu değil” dedi.

Bölgede çıkan yangında güvenlik nedeniyle tahliye edilen “Bodrum Kempinski Hotel Barbaros Bay” a yangının yaklaşmasını önlemek için yoğun bir mücadele verdiklerini de hatırlatan Kahveci, şunları söyledi:

“Yangında otelin sahil kısmında kısmen bir zarar oluştu. Onun dışında zarar yok. Öğrendiğim kadarı ile otelin müşterileri bugün otele giriş yapmaya başlayacaklar. Yangının otele ulaşmaması için yoğun çaba sarf edildi. 2 uçak ile sürekli olarak havadan müdahale yapılarak, yangın otele ulaşmadan söndürüldü. Yangına 10 helikopter, 3 uçak, çok sayıda arazöz ve orman işçisi ile müdahale ettik. Yoğun duman ve şiddetli rüzgar nedeniyle zaman zaman arkadaşlarımız tehlike atlattılar. Ekiplerimiz fedakarca çalışarak yangını kontrol altına aldılar”

YENİ ŞAFAK