Boğaz turuna çıkma zamanı!

Güneş kavurucu sıcaklığını göstermeden Boğaz turu yapmanın vakti!

Tur sırasında bütün kışın yorgunluğunu üzerinizden atarak yeniden doğmuş gibi olacak, Boğaz’ın ve yalıların büyüleyici güzelliği, tarihî yapıların ihtişamı karşısında bir kez daha hayrete kapılacaksınız.

Bahar sıcak yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı. Kışın kara bulutlarını üzerinden atan İstanbul Boğazı bugünlerde daha bir neşeli. Sahillerdeki hareketlilik, Emel Sayın’ın 70’lerde seslendirdiği ‘İstanbul Boğazı’ şarkısını fısıldıyor kulağımıza: “Sahiller sevinçli, mutlu yalılar. İstanbul bahtiyar, boğaz bahtiyar…” O gün iki yakanın birbirine bağlanışını kutlayan Boğaz, şimdi baharın gelişini kutluyor sanki. Bu manzara karşısında “Boğaz’ın neşesine ortak olmanın vaktidir.” diye düşünüyoruz ve atlıyoruz vapura, koyuluyoruz mavi sulara…

Kışın yorgunluğunu hâlâ üzerinizden atamadıysanız, emin olun bir Boğaz turu size iyi gelecektir. Yapmanız gereken tek şey, yanınıza bir hırka alıp kendinizi Boğaz’ın akışına bırakmak.

Boğaz’da kısa bir gezinti

Eminönü kalabalığından sıyrılarak bindiğimiz vapurda Topkapı Sarayı, Süleymaniye ve Sultanahmet Camii’ni görmek bile tüm yorgunluğumuzu almaya yetti. Boğaz’ın silüetini bozan yapıların arkasında kalmasına rağmen ihtişamını gözler önüne seren Galata Kulesi’nin selamıyla mest olduk. Şimdiyse bütün kötü manzaraya gözlerimizi yumuyor, “Güzellikleri görme zamanı.” diye geçiriyoruz içimizden. Vapur, Üsküdar’a doğru yol alırken, Kız Kulesi’nin hikâyesi canlanıyor hafızalarımızda. Ne anılar yaşanmıştı kim bilir yıllar yılı bu Boğaz’da?

Üsküdar’da, Fethi Paşa Korusu’nu gördüğümüz anda, çiçek kokularını duyuyoruz sanki. Daha sonra Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı ve inşası tam 4 yıl süren Beylerbeyi Sarayı ile karşılaşıyoruz. Bu sarayın yapımında çalışan 5 bin kişiye moral vermek amacıyla sürekli müzik çalan müzisyenler geliyor aklımıza. Sahil boyunca gördüğümüz erguvanların, yemyeşil ağaçların, yalı bahçelerindeki güllerin yanı sıra Kuleli Askeri Lisesi, Küçüksu Kasrı, Anadolu Hisarı, Hidiv Kasrı gibi muhteşem yapıları, ilk kez görüyormuş gibi büyülendiğimizi fark ediyoruz. Kanlıca’ya vardığımızda ise İkiz Yalı bizi eskilere götürüyor. Öyle ya burası, fakir kız-zengin erkek (ya da tam tersi) aşklarının konu alındığı Yeşilçam’ın unutulmaz mekânlarından. Belleğimizde beşik kertmesi olan Pervin (Emel Sayın) ve Suat’ın (Ediz Hun) zorlu aşkını konu alan Gülizar filminin kareleri beliriyor. Anadolu kıyılarında son olarak Anadolu Kavağı’na kadar gidiyor ve Boğaz’da bir U dönüşü yaparak Rumeli Kavağı’na geçiyoruz.

Avrupa yakasında, Tarabya’daki Huber Köşkü karşılıyor bizi. Cumhurbaşkanlığı rezidansı olarak kullanılan, 64 dönümlük koruluğa sahip köşk, kim bilir hangi devlet büyüklerini ağırlamıştır bugüne kadar? Ardından geçtiğimiz yıllarda restore edilen Sait Halim Paşa Yalısı’nın önünden geçiyor, Emirgan Korusu, Sakıp Sabancı Müzesi, Rumeli Hisarı derken Aşiyan Mezarlığı’nda takılıp kalıyoruz… “Her canlı ölümü tadacaktır.” ayeti kulaklarımızda yankılanırken rotamız bir anda iç dünyamıza dönüyor. Yaşadığımız her şeyin bir gün son bulacağı düşüncesi ile kısa bir iç hesaplaşma… Sonrasında Bebek ve Kuruçeşme sahillerine geçmek ise oldukça manidar doğrusu!

İstanbul ile özdeşleşen Ortaköy Camii’ni ve sahildeki insanları görünce canımız kumpir çekiyor ve karnımızın acıktığını hissediyoruz. Çırağan ve Dolmabahçe Sarayı’nın Boğaz’da nasıl da ihtişamlı durduğuna hayranlıkla bakarak Eminönü sahillerine geri dönüyor ve Boğaz turumuzu sonlandırıyoruz.

Boğaz turu yapmak isterseniz şimdi tam sırası. Güneş kavurucu sıcaklığını hissettirmeden, laleler solmadan ve turlar kalabalıklaşmadan dingin bir Boğaz gezintisi sizi bekliyor. Üstelik günün hemen her saatinde Boğaz turu düzenleniyor. İDO, Turyol ve Dentur’un Boğaz turu tarifelerini, kaç saat sürdüğünü ve fiyatlarının ne kadar olduğunu derledik.

Uzun tur altı saat

İDO, kısa ve uzun olmak üzere iki tur düzenliyor. Kısa Boğaz turunda Eminönü’nden kalkan vapur 20 dk sonra Üsküdar’da oluyor. Vapur, her gün 14.30’da Eminönü’nden kalkıyor, 14.50’de Üsküdar’dan yolcu alıyor ve Anadolu kıyı şeridinden Çubuklu’ya kadar gidilerek Avrupa kıyı şeridinden dönüş yapılıyor. Tur gidiş dönüş

2 saat sürüyor. Fiyatı 15 TL. Uzun Boğaz turu ise Eminönü, Beşiktaş, Kanlıca, Yeniköy, Sarıyer, Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağı güzergâhında düzenleniyor. Bu turlar her gün 10:35 ve 13:35 saatlerinde Eminönü’nden başlıyor ve yaklaşık 6 saat sürüyor. Fiyatları, gidiş dönüş 25, tek yön ise 15 TL.

15 Mayıs’tan itibaren düzenlenecek Mehtap Gezisi ise yalnızca cumartesi günleri yapılacak. 18:10’da Bostancı’dan kalkacak vapur; 18:40’ta Moda’ya, 18:50’de Kadıköy’e, 19:15’te Eminönü’ne, 19:30’da Üsküdar’a, 19:40’ta Beşiktaş’a, 19:50’de Ortaköy’e, 20:05’te Çengelköy’e, 20:40’ta Rumeli Kavağı’na, 20:50’de Anadolu Kavağı’na uğrayacak. Fiyatı: 20 TL.

Emirgan’da 2 saat konaklayan tur

Dentur; Beşiktaş, Kabataş ve Avcılar kalkışlı turlar düzenliyor. Her gün Kabataş’tan 10:30 ve 14:45 saatlerinde; Beşiktaş’tan 12:00, 13:00, 15:00, 17:00’de, Avcılar’dan ise hafta sonlarında 13:15’te vapur kalkıyor. Avcılar’dan düzenlenen tur Emirgan’da 2 saaat konaklama yaparak 19:15’te Avcılar’a geri dönüyor. Diğer turlar ise yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Fiyatlar: Kabataş ve Avcılar için 12,5 TL, Beşiktaş için 8,5 TL. Beşiktaş’tan kalkan turun daha uygun olması, yalnızca talep olduğunda düzenlenmesinden kaynaklanıyor. Beşiktaş ve Kabataş’tan kalkan vapurlar; Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy, Boğaziçi Köprüsü, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı güzergâhını izliyor. Dönüşte de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yoluyla Avrupa kıyı şeridinden Anadoluhisarı’na geçilerek Kandilli, Çengelköy, Kuzguncuk ve Beylerbeyi’nden Üsküdar’a gelinerek tur son buluyor.

Eminönü’nden Kanlıca’ya…

Turyol’un düzenlediği turlarda Eminönü, Üsküdar ve Kadıköy’den kalkış yapılıyor. Kanlıca’dan ise dönüş gerçekleşiyor. Eminönü’nden yapılan tur 1 saat 30 dakika, Üsküdar’dan 1 saat 15 dakika, Kadıköy’den ise 1 saat 45 dakika sürüyor. Fiyatlar; Eminönü ve Kadıköy’den 10 TL iken Üsküdar’dan 8,5 TL. Hafta sonları Eminönü’nden, 11:00 ve 17:00 arası her saat başı; Kadıköy’den 13:00 ve 17.00 arası her saat başı; Üsküdar’dan ise 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15 saatlerinde Boğaz turu düzenleniyor.

ZAMAN