Boğaz’a üçüncü köprü geliyor

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Bakanlığın 2007 yılına dönük projeler ve çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.

Özak, Bakanlığın 2007 yılında gerçekleştirmeye çalıştığı çok sayıda proje olduğunu belirtirken, ”Bunlardan öncelikli olanı İstanbul’da 3. boğaz köprüsü. Güzergahı, 2007’nin ilk yarısında tespit edeceğiz” dedi.

İstanbul’a 3. Boğaz köprüsünün güzergahının 2007 yılının ilk yarısında tespit edilebileceğine işaret eden Özak, bundan sonda ihaleye çıkılabileceğini ifade etti.

Köprünün güzergahının kamulaştırma, yeşillik, su havzasını korumadaki öncelikler, ulaşım modlarıyla ilişkilendirme, diğer ulaşım sistemleriyle entegrasyon gibi kriterlere bakılarak belirleneceğini belirten Özak, 3. köprü konusunda uluslararası firmalarla da görüşme halinde olduklarını söyledi.

Kendilerinin daha önceden birlikte çalıştıkları, İtalyan, Fransız, Çin firmalarının Türk partnerleri olduğunu, bunlarla görüştüklerini ifade eden Özak, şunları kaydetti:

”Bu konuda uzman, büyük de Türk şirketleri var. Dünyanın her tarafından Türk müteahhitleri çok büyük hizmetler yapıyorlar. Mesela sismik güçlendirmede Japonların Türk partnerleri var.

Çin’e gittiğimizde de bu projelere çok büyük ilgi olduğunu gördük. Çin’de bu konuda büyük gelişmeler var, gerçekten hem teknolojik hem yapım olarak büyük gelişmeler mevcut, hem de finansmanları iyi. Fransa’da da güzel firmalar var bunlar dünyanın her tarafına yaptıkları örnekler var.

Bunlar, yeni ve gelişen teknolojilere göre uyguladıkları projeleri Türkiye’ye sunmak istiyorlar. İstanbul Boğaz köprüsü hem onlar için bir iştir hem de prestijdir. Çünkü İstanbul dünyanın en önemli şehirlerinden biri.”

KARADENİZ SAHİL YOLU VE BOLU DAĞI TÜNELİ

Bolu Dağı tüneliyle ilgili olarak yolun İstanbul-Ankara bölümünü 23 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin de katılacağı bir törenle açılacağını bildiren Özak, ”aşınma” denilen tabaka için de asfaltın dökülmesi gerekli ısı şartları müsait olmadığı için bekleneceğini, bahara doğru yolun tamamının açılacağını söyledi.

Karadeniz Sahil Yolu için resmi açılışın da Başbakanın belirlediği tarihte olacağını kaydeden Özak, ”Bu, Ocak-Şubat-Mart ayları genelde yağışlı olabilir, karlı olabilir, ama çok da geciktirmemiz lazım. Çok yağışlı, kar yağışlı bir havada açmak doğru değil, çünkü insanlar bu coşkuyu yaşamalı” diye konuştu.

Karadeniz Sahil Yolu’nda 2006 yılında 106 kilometre yolun trafiğe açıldığını kaydeden Özak, ”Yani bizim 524 km yolumuz şu anda açıktır. 2007 yılı Ocak ayında trafiğe açılabilecek 10 km yolumuz var. 2007 yılı 2. yarıda trafiğe açılabilecek 8 km yolumuz kaldı. Bunlar Araklı, Tirebolu tünelleri ile Giresun’daki Günburnu Viyadüğü” dedi.

2007 YOL PROJELERİ

Yol çalışmaları konusunda önemli ilerlemeler sağlandığını ifade eden Özak, duble yollarda her yıl 8 bin kilometreye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Devam eden yol projelerini de hızlandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Özak, Gebze-İzmit körfez geçişi, Çanakkale Lapseki yolu, Samsun-Ankara, Mekece-Adapazarı, Pozantı-Adana ve Susurluk yollarını da bu kapsamda bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

MÜTEAHHİTLERİN ALACAKLARI KONUSUNDA SORUN YOK

Karayolları Genel Müdürlüğünün müteahhitlere borcu konusunda da şu anda bir sorun olmadığını, taahhütlerin yerine getirildiğini söyledi.

Müteahhitlere duble yollar, il ve devlet yolları için 31 Aralık 2006 tarihinde borçlarının yarısını ödediklerini belirten Özak, diğer yarısını da Ocak’ta ödeyeceklerini kaydetti.

Bakan Özak, ”Karadeniz sahil yolu için 31 Aralık 2006 tarihi itibariyle 550 milyon YTL para ödüyoruz. 250 milyon YTL de Ocak-Şubat aylarında ödenecek. 800 milyon YTL’lik bir rakamı Aralık, Ocak, Şubat’ta ellerine alacaklar, gayet memnunlar, hiç bir sorun yok” dedi.

ÖZELLEŞTİRMEDEN ÇOK ÖNEMLİ MİKTARDA PARA ALACAĞIZ

Karayolları yapım ödeneklerinin 2006 yılında az olduğunu belirten Özak, şöyle devam etti:

”Bunu bilerek sayın Başbakan, Maliye Bakanı ile oturduk konuştuk, özelleştirmeden bu yıl içerisinde çok önemli miktarda para alacağız ve 2004 yılında yapmış olduğumuz harcamadan daha fazla yapacağız.

Özelleştirmeden gelen yaklaşık 2 milyar YTL’lik parayla da Şubat-Temmuz döneminde geçen yıldan daha fazla iş yapılacak.”

YENİ FİNANSMAN MODELLERİ

Duble yollarda geçiş ücreti alınmadığı için bu yollara yönelik yeni finansman modelleri aradıklarına dikkat çeken Bakan Özak, şunları kaydetti:

”Bu finansman modeli ile yeni başlayacak işlerde parayı hiç bütçeye sokmadan, yani faiz dışı fazla yapmadan, enflasyon etkisinin olmadığı bir formül arıyoruz. Yap-işlet-devrette siz 10 milyar dolarlık bir iş de yapsanız bu hiç bütçeyi etkilemiyor. Siz yapıyorsunuz, siz kazanıyorsunuz, siz cebinize atıyorsunuz, bu yolları denemek istiyoruz. Çünkü yap-işlet-devrette biliyorsunuz bir geçiş ücreti alacaksınız ki, siz bu harcadığınız parayı geri alabilirsiniz, duble yollara bu olmuyor. Para konusunda hiç bir sorun yok. Uzun vadeli para bulabiliyor, düşük faizle, fakat ödenek yazmak da zorluk var. Bunu nasıl yapabiliriz, nasıl yeni bir finansman modeli oluştururuz, bunun üzerinde çalışıyoruz, buradan bir geçiş ücreti almadığımız için nasıl yapabiliriz bunu araştırıyoruz, Hazine, Maliye ve Karayolları Genel Müdürlüğü bunun üstünde çalışıyor.”