Boğaziçi Köprüsü’nden paralı geçişler sona erdi

İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nden paralı geçiş sona erdi.

Köprüde geçişler, bu saatten itibaren 7 KGS ve 5 OGS turnikesinden sağlanacak. Saat 23:59’da turnikelere giren sürücüler son kez nakitle geçmeyi başarırken, bu saatten sonra gişelere ulaşanlar zor anlar yaşadı. Sürücüler, gişelerin yan tarafında bulunan kart satış aracına yönlendirildi. Bazı sürücüler ise ceza yemeyi göze alarak, turnikelerden kaçak geçti.
Uzun süreden beri gündemde olan ve haftalardır sürücülerin haftalardır uyarıldığı OGS ve KGS’li geçiş uygulaması bugün, saat 00:00 itibariyle başladı. Çoğu sürücünün yeni sisteme hazırlıklı olduğu görülürken, bazı sürücülerin uzun süredir yapılan uyarılara rağmen, hazırlıksız oldukları gözlendi. Hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler para ödemek istedi. Henüz KGS ve OGS almamış olan sürücülerden kolaylık amacıyla kısa süreliğine makbuz karşılığı para alındı. Buna rağmen plakalarına “kaçak geçiş” cezası yazılan sürücüler, bu cezalarını sildirmek için ödeme noktasında uzun kuyruklar oluşturdu. Bununla birlikte bazı sürücüler ise ceza yemeyi göze alarak, turnikelerden kaçak geçti. Sözkonusu sürücüler, 3 YTL olan cezalarını 24 saat içinde ödememeleri durumunda 33 YTL ceza ödeyecek.

Uygulamanın başlama anından önce köprüden geçen sürücüler uygulamadan memnuniyet duyarken, gişelerin kapatılmasından sonra köprüyü geçmek isteyen ve kartları olmayan vatandaşlar, “Şu an hazırlıksızız. Ama bir yolunu bulup geçeceğiz” diye dert yandı.

Şehir dışından İstanbul’a gelen bazı sürücüler ise uygulamayı bilmediklerini söyleyerek, kendileri için bir tane paralı geçiş turnikesi konulması gerektiğini söyledi. Bir sürücü “Biz bu uygulamayı bilmediğimiz için zorluk çekiyoruz. Ayrıca bir defa geçmek için KGS veya OGS alamayız.” dedi.

Öte yandan, gişelerde son görevlerini yapan gişe memurları, “Yıllardır buraya emek verdik. Gün boyunca egzoz gazı yiyorduk. Bizim de üzerimizden büyük bir yük kalkmış oldu” diye konuştu. Sürücülerden son kez para alan görevliler, duygulu anlar yaşadı.