Boğaziçi Üniversitesi uçak kazasında ölenleri uğurladı

Prof. Dr. Engin Arık ile Özgen Berkol Doğan için görev yaptıkları üniversitede tören düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne getirilen Arık ve Doğan’ın Türk Bayrağı’na sarılı cenazeleri, Albert Long Hall önünde hazırlanan masaya konuldu.

Arık ve Doğan’ın tabutlarının önüne kendi fotoğrafları ile yanlarına da aynı kazada hayatlarını kaybeden yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Mustafa Fidan’ın fotoğrafları yerleştirildi.
Doğan’ın tabutunun önüne ayrıca, kırmızı karanfillerle kalp şeklinde yapılan ve üzerinde “Kalbimizdesin” yazısı bulunan bir çelenk bırakıldı.

Duaların okunması ve saygı duruşunda bulunulmasından sonra bir konuşma yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, acılarının çok büyük olduğunu belirterek, bu zor günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan ve acılarını paylaşan herkese teşekkür etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da, kuzeni olan Engin Abat’ın çok zor şartlarda okuduğunu söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu nükleer araştırma merkezi “European Organization for Nuclear Research (CERN)”deki cast deneyinin lideri Prof. Dr. Konstantin Zioutas da yaptığı konuşmada, Arık’ın dünyaca tanınmış bir fizikçi olduğunu belirterek, onun çok aktif ve akıllı bir insan olduğunu söyledi.

Türkçe “Kadere karşı gelinmez” diyen Zioutas, Arık’ı mükemmel bir insan olarak hatırlayacağını ifade etti.

Alkışlarla uğurlandılar

Arık ve Doğan’ın cenazeleri, daha sonra törene katılanların alkışları arasında cenaze araçlarına konuldu. Prof. Dr. Engin Arık’ın cenazesi, öğle vakti cenaze namazının kılınacağı Etiler Camii’ne, Özgen Berkol Doğan’ın cenazesi de ikindi vakti cenaze namazının kılınacağı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’ne doğru yola çıkarıldı.

Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arık’ın aynı bölümde öğretim görevlisi olan eşi Prof. Dr. Metin Arık, kızı Yasemin ve oğlu Yavuz Arık, Doğan’ın annesi Ferhan, babası Nevzat Doğan, ailevi nedenlerden dolayı aynı uçağa son anda binmekten vazgeçen Doç. Dr. Serkan Ali Çetin ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Arık ve Doğan için taziye defteri de açıldı.