Boğaz’ın güvenliği çocuklara emanet edildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bir grup öğrenci İstinye Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Öğrenciler 8 operatör ve 1 baş operatörün Boğaz’dan gemilerin güvenli geçiş sağlaması için 9 uzak yol kaptanının görev yaptığı konsolleri birkaç dakikalığına devraldı. Öğrenciler çevre radar ve kulelerden gelen bilgiler doğrultusunda İstanbul Boğazı’na giren ve çıkan gemilerin güvenli geçişlerinin sağlandığı konsollerin çalışma prensiplerini öğrendi.

8-A sınıfı öğrencisi Hatice Türkoğlu giriş çıkış yapan gemilerin yükleri hakkında yetkililerden bilgi alındığını, zehirli, yanıcı ya da patlayıcı madde olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi. Türkoğlu, gemilerin güvenli geçiş sağlayabilmeleri için izlemeleri gereken güzergahın kendilerine bildirildiğini belirtti.

İşletme Genel Müdürü Salih Orakçı, İstanbul’a deniz yoluyla tüm giriş çıkışların bu merkezden sağlandığını, Montrö Sözleşmesi gereği daha da zor idare edilen Boğaz trafiğinin güvenliğini sağladıklarını belirtti. Gemilerin Boğaz’da seyir halindeyken klavuz ve romorkör almasının mecburi olduğunu belirten Orakçı, en az 5 yıl uzak yol kaptanı deneyimine sahip bir ekip ile riskleri minimize etmek için çalıştıklarını söyledi.

Öğrenciler konsol başından ayrıldıktan sonra alt katta kendileri için verilen kokteyle katıldılar. Kokteylde 8-A sınıfı öğrencisi Yasemin Çetin bir konuşma yaparak İstanbul Boğazı için çok önemli bir merkezi ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek yetkililerden çok yararlı bilgiler aldıklarını belirtti.

Kokteyl sonunda Salih Orakçı, konsolda görev yapan öğrencilere hediye verdi.