Boğazlıyan’da bin kişiye aşure ikramı

Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Muharrem ayı nedeniyle hazırlanan bin kişilik aşure vatandaşlara dağıtıldı.

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Muharrem ayı nedeniyle hazırlanan bin kişilik aşure vatandaşlara dağıtıldı.

Boğazlıyan Kaymakamı Ahmet Dilsiz, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri Avni Hokkaömeroğlu ve Harun Halıcı, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Denetim Kurulu üyesi Menderes Baran, Boğazlıyan Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hulusi Yüksel, aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikram etti.

İlçe Kaymakamı Ahmet Dilsiz, aşure dağıtımı sonrası yaptığı açıklamada Muharrem Ayı’nın İslam alemine hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, halk arasında paylaşmanın simgesi haline gelen aşure gününün, birlik ve beraberliği perçinlediğini söyledi. Bu tür etkinliklerle gelenek ve göreneklerin yaşatılması gerektiğini ifade eden Kaymakam Ahmet Dilsiz, “Hicri takvime göre yeni yılın ilk ayı olan Muharrem Ayı’na girdiğimiz bu günlerde hazırlanan aşure içindeki tahıllardan dolayı çok güzel bir tat oluşturuyor. Tüm halkımızın muharrem ayını kutluyorum.” diye konuştu.

Aşure almak için sırada bekleyen vatandaşlar, aşurenin dağıtılmasında katkıları olan Kayseri Şeker Fabrikası yetkililerine teşekkür etti.

Merkez Çarşı Camii önünde kurulan stant da vatandaşlara aşure dağıtıldı. Aşure almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.