Boğazlıyan’da pancara alternatif aspir üretimi yaygınlaştırılacak

Yozgat'ın Boğazlıyan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından pancar üretimine alternatif olarak aspir ekiminin yaygınlaştırılması için toplantı düzenlendi.

Yozgat’ın Boğazlıyan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından pancar üretimine alternatif olarak aspir ekiminin yaygınlaştırılması için toplantı düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akın Erdem’in konuşmacı olarak katıldığı programa Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İmran Garip, Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, işadamları ve çiftçiler katıldı.

Boğazlıyan Necmettin Yıldız Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen toplantıya çiftçiler tarafından ilgi gördü. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akın Erdem, Türkiye’de bu yıl 50 bin ton aspir üretiminin gerçekleştirildiğini belirterek, “Önümüzdeki yıl ise 100 bin ton aspir üretiminin gerçekleştirilmesini bekliyoruz. İleriki yıllarda bu rakamın çok daha artacağına inanıyoruz.” dedi.

Pancar üretiminde olduğu gibi aspir üretiminin de alım garantili yapıldığını kaydeden Erdem, “İl genelinde büyük bir potansiyel var. Bu potansiyeli de değerlendirmek lazım. İlçe ilçe, köy köy, aspir ekiminin yaygınlaştırmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdem, daha sonra katılımcılara aspir ekimi ve pazarı hakkında bilgi verdi.