Bol sınavlı ikinci yarı yıl başlıyor

Uzun bir tatilin ardından 2005-2006 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi yarın başlıyor.

Yaklaşık 13.5 milyon öğrencinin ders başı yapacağı ikinci dönemde, yoğun bir sınav maratonu var. Öğrenciler, uzun yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönemi sınavlara hazırlanarak geçirecek. Bu dönem Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liselerinde okumak isteyen ilköğretim 8. sınıf öğrencileri, ilköğretim 5, 6 ve 7. sınıflar ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavları (DPY) yapılacak.

Ayrıca ÖSS’ye hazırlanan ve üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adayları da yoğun bir çalışma temposu bekliyor. ÖSS başvuruları devam ederken diğer sınavlar için başvurular da yarın başlayacak. OKS 11 Haziran Pazar günü, DPY 6 Mayıs 2006 tarihinde yapılacak. Liselerin son sınıflarında okuyan öğrenciler 18 Haziran Pazar günü ÖSS’ye girecekler. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar ise 25 Haziran’da YDS’ye katılacak.

Bu dönem 575 bin öğretmenin görev yapacağı eğitim camiasına, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında 20 bine yakın öğretmen katılacak. MEB, 25 Ocak-6 Şubat 2006 tarihleri arasında başvurularını aldığı adayların atamalarını 8 Şubat’ta, bilgisayar aracılığıyla nokta tayin yöntemiyle gerçekleştirecek. Yoğun kar yağışı ve aşırı soğuklar sebebiyle yarı yıl tatilinin bir hafta uzatılmasından dolayı okullar 19 Haziran’da kapanacak.