‘Bölgemizde kontrolsüz üreme var’

Gaziantep Vali Yardımcısı İsmet Bayhan, Gaziantep'in Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde en çok göç alan kent olmasından dolayı üremenin de en çok olduğu bir yerleşim birimi olduğunu söyledi.

GAP İdaresi’nin bölgede topluma yönelik yararlı faaliyetler yapmaya devam ettiğini ifade eden Bayhan, toplumda en sıkıntılı bireyin kadınlar olduğunu belirtti.

Güneydoğu’nun kadın ve çocuk sağlığı yönünden en sıkıntılı bir bölge olduğunu vurgulayan Bayhan, Gaziantep’in kenar semtlerine bakıldığı zaman tamamının göç alan yerleşim birimleri olduğunu kaydetti.

Kendisinin Hakkarili olduğunu, annesinin 13 çocuk yaptığını, ancak bunların 8’nin hayatta olduğunu vurgulayan İsmet Bayhan, çok çocuk yapan kadının yıprandığını ve çabuk sağlığının bozulduğunu anlattı.

Gaziantep’in Doğu Anadolu Bölgesi’nin ekonomik başkenti olarak yorumlayan Bayhan, Gaziantep’in bu anlamda sadece İstanbul ile kıyaslanabileceğini savundu.

Doğu illerinin tamamının, buna Diyarbakır dahil, Hakkari, Van, Bingöl, Adıyaman, Şanlıurfa başta olmak üzere heybesini alan insanların Gaziantep’e geldiğini işaret eden Bayhan, “Çok göç alan bölgede çok da üreme oluyor. Bu da beraberinde sosyal riski ve ekonomik sıkıntıyı oluşturuyor. Çok üreme yapan kadının hem sağlığı bozuluyor hem de doğan çocuğun önünde bir takım riskler oluşuyor. Gaziantep’in kenar semtlerine gidip bakın. Sokaklarda karasinekler gibi çocuklar var. Bu korkunç bir üremedir. Kontrolsüz bir üremedir. Sonra da sosyal ve psikolojik bozulmalar oluyor. Bu anlamda güvenliği sağlayamıyoruz. Her tarafta ballyci, tinerci, kapkap olayları çok hızlı gelişiyor. Bunun nedeninde ise bilinçsiz üreme var” şeklinde konuştu.

SEKÜV Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu da, kadın üreme konusunda önemli bilgiler verdi. Şatıroğlu, kadın ile erkeğin bir hayat kurmak için bir araya gelmesinden sonra dünyaya getirecekleri bir çocuğun anne karnında geçirdiği 9 aylık dönemi bir sinevizyon gösterisi ile tanıttı.

Kadın-erkek birlikteliğindeki üremenin insana nasıl dönüştüğünü ve bunu gerçekleştiren sprem organlarının anne karında hayat bulmasının tıpta tarif edilemeyecek kadar ilginç olduğunu vurgulayan Şatıroğlu, kadınların istediği kadar çocuk sahibi olabileceğini kaydetti. Ancak bu çocuk olma durumunu kadının sağlığı düşünülerek yapılması gerektiğini açıklayan Şatıroğlu, gelişi güzel yapılan çocukların hem anneye hem de aileye mani olabiliceğini bildirdi.

Seminere Gaziantep Vali Yardımcısı İsmet Bayhan’ın yanı sıra İl Sağlık Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Kureyş Bozkurt, Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Fethi Pınar ve sağlık personelleri de hazır bulundu.