Bollywood filmleri için Türkiye’de dev sinema platoları kurulacak

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'yi ziyaret eden Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 19 ve 20 Nisan'da gerçekleştirdiği resmi temaslarını gazetecilerle yaptığı toplantıda değerlendirdi.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’yi ziyaret eden Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 19 ve 20 Nisan’da gerçekleştirdiği resmi temaslarını gazetecilerle yaptığı toplantıda değerlendirdi. Müsteşarlığının özellikle sinema alanında Bollywood ile görüşmeler yaptığına değinen Çağlayan, Türkiye’de özel sektörle birlikte Hint filmleri için dev sinema platoları kurulacağını belirtti.
Bakan Çağlayan’a Yeni Delhi ziyaretinde birçok sektörden 23 firmanın temsilcileri ile 11 resmi kurum eşlik etti. Yeni Delhi’deki Oberoi Otel’de gazetecilere konuşan Çağlayan, Bollywood’dan Hollywood’a Hintli ve Amerikalı şirketlerle birlikte dünyanın dört bir yanından firmaların Türkiye’de film çekeceklerini kaydetti. Bollywood yapımları için Türkiye’de dev platolar kurulacağını ifade eden Çağlayan, bunun Türkiye’de hizmet sektörüne büyük bir kapı açacağını bildirdi.
Dünyadaki hizmet sektörü büyüklüğünün 3,5 trilyon dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, “Hindistan pastadan 78 milyar dolar, Türkiye ise 37,5 milyar dolar pay alıyor. Biz bu tarz projelerle aldığımız payı artıracağız. Şu an 36 ülkede 39 Türk dizisi oynuyor. Bu sektör, Türk mallarının reklamı için çok önemli. Burada gösterilen Türk kahvesi, kayısısı, kuruyemişi, tekstili hemen halk tarafından ciddi şekilde moda olarak kullanılıyor” dedi.

NECATİ ŞAŞMAZ TÜRKMENİSTAN’DA TÜRK MOBİLYASI TANITACAK
Bakan Çağlayan, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Polat Alemdar karakteriyle özdeşleşen oyuncu Necati Şaşmaz ile birlikte Türkmenistan’a Türk mobilyalarının tanıtımına gideceklerini haber verdi. Çağlayan, Şaşmaz’dan bu konuda söz aldığını ve kendisinin de bu tür projelere sıcak baktığını aktardı. Bakan Çağlayan, Türk sanatçıların bu ülkelerde çok beğenildiğini ve marka haline geldiğini anımsattı.
Harry Potter filmlerinin İngiltere’ye getirisinin 2 trilyon pound olduğuna dikkat çeken Çağlayan, bu parayı filmden esinlenerek yapılan elbiseler, kitaplar, broşürler ve turistik ürün satışlarından elde ettiklerini anlattı. Serinin filme alındığı platonun şu an turist akınına uğradığına dikkat çeken Çağlayan, sektörün ticarete katkısındaki önemini vurguladı.

2 SAATTE 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ GÖRÜŞMESİ
Bakan Çağlayan, Yeni Delhi’deki Hindistan – Türkiye İş Forumu’na 75 Hintli firmanın iştirak ettiğini ve 2 saat içinde yapılan 275 toplantıda 1 milyar dolarlık iş görüşmesi gerçekleştirildiğini dile getirdi. Özellikle seramik, inşaat, altyapı ve ağaç sanayilerinde işbirliği yapıldığını belirten Çağlayan, görüşmelerin hayata geçirilmesinin iki ülke ticaretini çok iyi etkileyeceğini kaydetti.