Bolu Dağı tüneli 23 Ocak’ta açılıyor

Bolu Valisi Ali Serindağ, “23 Ocak Salı günü Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara yönü ulaşıma açılacak” dedi.

Bolu Valisi Ali Serindağ, Bolu Dağı’nda sona yaklaşıldığını ifade ederek, “Bolu Dağı Tüneli’nin 23 Ocak tarihinde İstanbul-Ankara yönü açılacak. İki tüpten birisi hizmete girecek. Diğer tüp daha sonra hizmete alınacak” dedi.
Serindağ, açılışa İtalyan Başbakanı Romano Prodi’nin de katılacağı bilgisini aldıklarını ve hazırlıkları ona göre yaptıklarını kaydetti.

Serindağ, diğer tüple ilgili olarak, tüpte ve diğer yolun kalan bölümlerinde çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Çalışmalar devam edecek. Diğer yol da ilkbaharın sonlarında veya yazın ilk aylarında hizmete girecek” diye konuştu.

“BOLU DAĞI TÜNELİ GEÇİŞİ PROJESİ”

Gümüşova-Gerede otoyol projesi kapsamında yapılan Bolu Dağı Tüneli Geçişi’nin uzunluğu, 25,6 kilometresi otoyol, 1,6 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 27,2 kilometre. Yaklaşık 1 milyar dolara mal olduğu öğrenilen tünel, İtalyan Astaldi firması tarafından inşa edildi. Bu geçişin bünyesinde 2 bin 871 metre uzunluğunda iki tüplü tünel, toplam 4 bin 644 metre uzunluğunda 4 viyadük ve toplam 917 metre uzunluğunda 3 köprü bulunuyor.

Bolu Dağı Geçişi, 1987 yılında projelendirildi. İlk kazmanın 1993 yılında vurulduğu tünelin bitirilmesi için öngörülen ilk tarih 2002 yılıydı ancak üst üste yaşanan depremlerden dolayı inşaat çalışmaları uzun süre durdu. 16 bakan eskiten tünelde, Marmara ve Düzce depremleri nedeniyle proje revize edildi.