Bolu Dağı Tüneli açıldı

Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara yönü 5030 gün sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin katımıyla açıldı.

Başbakan Erdoğan, bu tünelin yapımında emeği geçen, yüklenici firma, mimarı, mühendisleri ve tüm işçileri selamlayarak başladığı konuşmasında, tarihi bir gün için bugün bir araya gelindiğini söyledi.

“Milletin, ülkenin bir büyük rüyasını gerçekleştirdiklerini” ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Milletimizin talepleri doğrultusunda yol almanın, milletimizin ideallerini gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz. Değerli dostum Sayın Prodi’yi Bolu’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Uluslararası ilişkilerimizin güçlendiği bu dönemde Bolu Tüneli’ni birlikte açmamız hem bir finaldir, hem de yeni bir başlangıçtır. Hatırlarsanız 2005 yılı Kasım ayında da Samsun’da Türkiye’nin 8 yıllık bir rüyasını gerçeğe dönüştürdük.”

ULUSAL VE ULUSLARARASI TAŞIMA İMKANLARI

Eski İtalya Başbakanı ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla düzenlenen törende, geçen yıl Mavi Akım Projesini hayata geçirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “İtalya ile enerji alanında bir diğer ortak proje ise Doğu-Batı enerji koridorunun önemli bir unsuru olan Türkiye, Yunanistan, İtalya doğal gaz bağlantısıdır. Türkiye-Yunanistan-İtalya doğal gaz interkonektörü, geniş Hazar havzası ile Ortadoğu doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Tarih boyunca etkileşim içinde olduğumuz İtalya ile ilişkilerimiz artarak devam etmektedir. Bugün de İtalya ile dostluk bağımızı daha da güçlendirecek bir başka ortak projeyi somut hale getiriyor ve hizmete açıyoruz. Bu önemli tünel, ülkemize, Bolu’ya ve tüm insanlığa hayırlı olsun.”

İstanbul ile Ankara’yı birbirine bağlayan önemli bir kavşakta bulunan Bolu’nun, trafik akışının en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, projenin, yaşanan trafik tıkanıklığının, bu tüneli açmak suretiyle aşmak, ulusal ve uluslararası taşıma imkanlarını geliştirme bakımından büyük önem taşıdığını dile getirdi.
Bolu Dağı geçişinin Türkiye’nin kara yolu geçişinin ana arteri konumunda olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Burası, ulusal ve uluslararası taşıma talebinin karşılamak için planlanan Edirne-İstanbul-Ankara Otoyol Projesi’nin yapılmayan tek kısmıydı. Söz konusu otoyol projesi tümüyle hayata geçmiş olacaktır” dedi.
Bu sayede tıkanıklığın ortadan kalkacağını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası ve ulusal nakliyatın rahatlayacağını, şehirler arasındaki ticari ilişkilerin hız kazanacağını bildirdi.

14 YILLIK SÜREÇ

14 yıldır maalesef bu sürecin bazı nedenlerle devam ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Böyle olmasını istemezdik işte bunlar niçin bazı alanlarda ülkemiz yatırımlarının maliyetlerini kat be kat fazlasıyla ödüyor. Şimdi ise insanımızın seyahat kalitesine büyük katkı yapacak olan bu tüneli, 14 yıl aradan sonra hamdolsun hizmete açıyoruz. Bugüne kadar, iki kez sel iki kez deprem felakatine maruz kaldı bu tünel. Ancak bu sel ve depremler projelerin mukavemetini test etmek bakımından da aslında belkide önemli bir imkanını sundu.
Projede yer alan viyadüklerin inşaatına deprem sonrasında yeniden başlandı. Tüm viyadüklerde deprem etkisine karşı yüksek güvenlik önlemleri alınmıştır. Şu anda zor şartlardan dolayı, fazladan harcanan taşıt işletim ve amortisman giderleriyle zaman kaybından ciddi manada bu tünel vesilesiyle istifade edeceğiz. Ayrıca kış aylarında Bolu Dağı bizler için çok çok önemli, sıkıntılı bir geçiş noktasıydı. Artık zor olan bu güzergahta trafik akışı güvenliği kesintisiz ve yüksek standartta gerçekleşebilecektir. Yıllık 40 milyon dolar civarında gerçekleşecek olan bir tasarrufla ekonomimiz için çok önemli bir katkı sağlanacaktır. Büyük projeler ortaya koyabilmek için büyük ideallere sahip olmak gerekiyor.”