‘Bolvadin Kaymakami Seçilmis Çalisanlara köstek degil destek olunmali’

AFYONKARAHISAR - Afyonkarahisar'in Bolvadin ilçesi Tarim Müdürü H. Ibrahim Oral'in çalismalariyla ilgili çikan tartismalar yeni boyut kazandi.

Ilçe Tarim Müdürü hakkindaki iddialarin yersiz oldugunu belirten kaymakam Seçilmis, çalisanlara köstek degil, destek olunmasi gerektigini vurguladi.
Bolvadin Belediye Baskani Dr. Ahmet Helvaci, misir kurutma makinesiyle ilgili Il Genel Meclisi’nde ve yerel medyada gündeme getirilen tartismalara yeni bir boyut kazandirdi. Misir kurutma makinesini sadece Ilginlilar’in kullandigina dair söylentiler Helvaci’yi kizdirdi. Bolvadin’de tarimsal faaliyetlerde bulunan Ilginlilar’in listesinin verilmesi konusunda görüslerini bildiren Helvaci, “Dogruysa bu olayi siddetle kiniyorum. Bu bir skandal. Insan haklariyla alakali dernekleri göreve çagiriyorum. Bütün dünyanin globallestigi bir ortamda hala eski Arnavutluk misali içine kapanmayi; ayrimci ve seçkinci uygulamalari çagristiran ‘ak-kara listeler’ olusturma olayi, Bolvadin’e ve onun sehirlesmeyi yüzyillar önce gerçeklestirmis onurlu sakinlerine yakismaz.” dedi.

Bolvadin’e nitelikli göç istediklerini aktaran Helvaci, “Belediye baskani olarak açiktan deklare ediyorum ki, degil yararli insanlari dislamak, aksine biz sehrimize nitelikli göç istiyoruz. Sanatina, meslegine, azmine ve beynine güvenen insanlari ilçemize çekmeye seferber olduk. Bu arkadaslar bu kadar açik bir ayibi nasil islerler aklim almiyor. Sanirim bunda bir menfaat veya siyasi sov kaygisi var.” seklinde degerlendirme yapti.

Kaymakami Ufuk Seçilmis ise bu olaylarin speküle edildigini belirterek çalisan insanlara köstek degil destek olunmasi gerektigini söyledi. Ilçe Tarim Müdürü Oral’in çalismalarini yakindan takip ettiklerini belirten Seçilmis, “Bu tür olaylar politik malzeme oluyor. Yeni getirilen misir kurutma makinesiyle bugüne kadar 300 ton misir kurutuldu ve çevre ilçelerden de gelip faydalanmak isteyen çiftçiler var. Önemli olan bu isi kimlerin yaptigi degil halkimiza verilen hizmet olarak degerlendirmeliyiz.” dedi.

BOLVADIN’DE SULANABILEN ARAZI IKI KATINA ÇIKTI

Bolvadin’de tarimda yenilikler devam ediyor. Yaklasik 5 sene öncesine kadar Bolvadin’de toplam sulanir arazi 17 bin dekarken, 2005 yili itibari ile 33 bin dekara çikti.

Öte yandan, Bolvadin Ilçe Tarim Müdürü H. Ibrahim Oral, silajlik misirdaki pazar sikintisini üretimi danelik misira dönüstürerek çiftçiyi rahatlatmayi hedeflediklerini söyledi. Danelik misir ekim projesinde Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek’in destegi oldugunu aktaran Oral, “Öncelikle bin 200 dekar araziye yüzde 50 tohum destegi saglanarak çiftçimize dane misir ekimi yaptirdik. Daha sonra 70 bin YTL’ye mal olan dane misir kurutma makinesini de Il Özel Idare Müdürlügü’nden kaynak aktarilarak Bolvadin yeni sanayi bölgesinde kuruldu.” dedi.

Misir kurutma makinesinin aktif olarak çalismaya devam ettigini kaydeden Oral, çiftçinin bundan sonra pazar sikintisi çekmeyecegini vurguladi. Ilçe Tarim Müdürü Oral, makine sayesinde hasat edilen toplam 300 ton misirin kurutularak ilçedeki yem üreticilerine kilogrami 260 YKr’den satildigina dikkat çekti.

Ziraat Odasi Afyonkarahisar Il Temsilcisi Tahir Kirikkulak, Avrupa Birligi uyum yasalarinin uygulamaya baslandigini belirterek, tarimsal yönden de çaga uyum saglamak zorunda olduklarini söyledi.