‘Bomba atıldığı gün birlikteydiler’

Yasin Hayal'in ailesinden çarpıcı açıklama: Yasin bombayı attığı gün Erhan'la birlikteydi.

Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon’da gözaltına alınarak dün İstanbul’a gönderilen KTÜ öğrencisi Erhan T’nin, McDonald’s bombalanmasına ilişkin oğlunun gözaltına alınmasının ardından eve gelerek, ”Ben Yasin’in arkadaşıyım. Gönlünüzü ferah tutun” şeklinde kendilerine teselli verdiğini öne sürdü.

Erhan T’nin daha sonra oğlunun bütün mahkemelerine geldiğini savunan Bahattin Hayal, ”Duruşmalara girmezdi, hep dışarıda dururdu. Cezaevi aracına binerken Yasin’e el sallardı. Dışarda hiç görüşmedik” diye konuştu.

Hayal, Hrant Dink için düzenlenen cenaze törenini televizyondan izlediğini ifade ederek, şunları söyledi:

”Dink’in eşi konuşmasında ‘canımın yarısı, evimin reisi’ dedi. Üzülmemek elde mi? O kadın akşam eve gittiği zaman, sofralarında toplandıklarında onun yokluğunu hissedecekler. Biz de olsak aynı. Bizim de ailemiz, çoluk çocuğumuz var. Kendine rahmet, ailesine baş sağlığı diliyoruz.”

-ANNE HURİ HAYAL: ”BOMBA ATILDIĞI GÜN BİRLİKTEYDİLER”-

Yasin Hayal’in annesi Huri Hayal de oğlunun McDonald’sa bomba atmasından yaklaşık 15 gün kadar önce Erhan T’yi tanıdığını ve oğlunun arkadaşı olduğu için onu evine aldığını söyledi.

Erhan T’nin Elazığlı olduğunu ve oğluyla nasıl tanıştıklarını bilmediğini ifade eden Hayal, ”Yasin bombayı atmadan bir hafta önce devamlı telefonla aranırdı. Yasin’e kimin aradığını sorardım, ancak söylemezdi. Yasin bombayı attığı gün Erhan’la birlikte evden gittiler. Bildiklerimi söylüyorum. Yüzleştirseler de aynılarını söylerim. Anne olarak söylerim. Bunun arkasında biri varsa ortaya çıksın, iş aydınlansın” diye konuştu.

Anne olarak çok üzgün olduğunu ifade eden Huri Hayal, ”Benim evladım var, onun da var. Ben öldüğü gün ayakkabısını gördüm, oturdum ağladım. Ağladığım sırada Yasin yanımdaydı. Ailesine baş sağlığı diliyorum” dedi.