Bomba uzmanı ‘Alex’ göreve başladı

Patlayıcı madde dedektörü olarak kullanılan polis köpeği 'Alex' Malatya'da göreve başladı.

Alex, Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nde yapılan bir gösteri ile basına tanıtıldı. Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, bu tür köpeklerin yüz köpek arasından ancak 3 tane çıkabildiğini kaydetti.

Kahya “Bu köpek yüzde yüz saf Alman ırkı değil. 2 yaşında bir köpek. Köpeklerdeki 1 yaş insanlarda 10 yaşa tekabül ediyor. Bizim Ankara Gölbaşı köpek üretim ve eğitim merkesinde 4.5 ay eğitim gördü. Biz puanlama yapıyoruz. 60 puanın altındakileri çevik kuvvette, 60-90 puan arasındaki köpekleri narkotikte kullanıyoruz. 90 puanın üzerindekiler ise mühimmat köpeği olarak kullanılıyor. Bunlar köpeklerin en zekileri. Hem mühimmatlara karşı hem de kimyasallara karşı duyarlı oluyorlar. Bu köpekleri devlet büyükleri geldiği zaman toplantı yerlerinde, maçlarda, okullarda ve önemli mekanlarda önceden patlayıcı konup konmadığının tespitinde kullanıyoruz.” dedi.

Daha sonra ikisi araç içerisine biri ise araziye saklanmış 3 adet bomba Alex tarafından yapılan arama neticesinde bulundu.

Eğitmeni polis memuru Mahmut Doğan tarafından komuta edilen Alex’in özellikleri şöyle: “Alman kurdu ve 2 yaşında. Cinsi erkek. 4.5 ay Ankara Gölbaşı köpek eğitim merkezinde eğitim gördü. Aşırı oyuncu, sesten gürültüden korkmuyor. Yükseklik korkusu yok. Avcılık dürtüsü fazla. 5 askeri 9 kimyasal patlayıcıya duyarlı.”

Alex’in kullanılacağı mekanlar ise şunlar: Protokol alanları, stad aramaları, şüpheli araçlar, hücre evleri, oteller, yurtdışından gelen heyetlerin konaklama yerleri, uçak ve helikopter aramaları, konser, eğlence, fuar gibi etkinlik yerleri, alışveriş merkezleri ve okullar.

Alex’in polis memurları gibi tayin edildiği ve 2 yıl sonra muhtemelen Malatya’dan başka bir ile gideceği öğrenildi. Alex’in tayininin eğitmeni ile birlikte çıktığı da haber alındı.