Bomba uzmanının zor anları

Eminönü'nde bir banka ATM'sinin üstüne bırakılan yerden 3 metre yüksekliteki şüpheli paket, bomba uzmanlarına zor anlar yaşattı.

Eminönü Meydanı’nda bulunan bir banka ATM’si üzerine bırakılan bir koli sabah işe giden vatandaşlar tarafından farkedildi. Siyah bir poşet içerisine konulan ve büyük bir özenle ATM’nin tepesine yerleştirildiği gözlenen paketten şüphelenen vatandaşlar, durumu polise bildirdi. ATM’nin bulunduğu yere gelen polis ekipleri, sabah yoğunluğunun yaşandığı bir saat olması ve paketin yüksek bir yere özenle bırakılmasını gözönüne alarak çevre güvenliği aldı. ATM’nin hemen arkasında bulunan yeraltı geçidinden çıkan vatandaşları uyaran polisler, bir yandan da araçların yol üzerinde yolcu indirmesini engellemeye çalıştı.

Olay yerine çağrılan bomba uzman ekibi, uzaktan gözle kontrol ettiği şüpheli pakete ulaşmanın yollarını aradı. Özel kıyafetini giydikten sonra hareket kabiliyeti sınırlanacak olan bomba uzmanı, ATM’nin arkasından tırmanmanın imkansız olduğunu düşündü. Bunun üzerine çevreden seyyar bir merdiven bulundu ve ATM’nin başına getirildi. Özel kıyafetiyle birlikte ağırlığı artan bomba uzmanı, basamaklardan yukarı çıktığı sırada merdiven bir anda kaydı ve eğildi. Dengesini kaybeden bomba uzmanı yere düşmekten son anda kurtuldu. Merdivenin eğilmesi ve boyunun kısa olması nedeniyle, çevre esnafından hemen başka bir merdiven bulundu. Daha uzun ve sağlam olan merdiveni kontrol eden bomba uzmanı, ikinci kez pakete ulaşmaya çalıştı. Bomba uzmanı yukarı tırmandığı sırada diğer polisler de merdiveni tutarak kaymasını önledi.

Şüpheli pakete güçlükle ulaşabilen bomba uzmanı, elindeki kancayı pakete bağladı. ATM cihazından polislerin uzaklaşmasıyla birlikte, koli kanca yardımıyla aşağı düşürüldü. Binbir güçlük çektikten sonra paketi yere indirmeyi başaran bomba uzmanı daha sonra yerdeki paketi inceledi. Paketin boş olduğunun anlaşılmasıyla birlikte çevredeki vatandaşlar ve polis rahat bir nefes aldı.