Bombacıları doğum kontrol hapı ele verdi

İstanbul’da, içinde hakim ve savcıların bulunduğu İETT otobüsüne bomba koyan militanlardan Şehnaz Şahin’in ilginç bir ipucu sayesinde yakalandığı ortaya çıktı.

Polis Kriminal Laboratuvarı’nda parmak iziyle ilgili çalışmada, parmak izinin 3 yıl örgüt adına gerçekleştirdiği bir eylemden cezaevinde yatıp çıkan Erdal Özel’e ait olduğu belirlendi. Militanların Küçükçekmece, Kanarya Mahallesi’ndeki hücre evine düzenlenen operasyonda Şahin ve Özel’le 6 kişi yakalandı. PKK’nın Kandil Dağı’ndaki eğitim kampında geçen yıl bomba eğitimi alan militanlar Şehnaz Şahin, Erdal Özel ve Abdülkadir Uçan bombalı eylem için İstanbul’a geldi. Bombacılar, kaldıkları hücre evinde 848 gram A4 plastik patlayıcıyı hazırladı.

Militanlar, 8 Nisan 2006 Cumartesi günü saat 18.30’da Mecidiyeköy’den bindikleri İETT otobüsüne bombayı yerleştirdiler. Otobüs Mecidiyeköy seferini yaptıktan sonra İkitelli’deki İETT garajına gitti. Pazar günü sefer yapmayan otobüs pazartesi günü Ataköy’e giderek, Şişli ve Beyoğlu’nda görevli hakim ve savcıların da aralarında bulunduğu personeli alarak adliyelere bıraktı. Daha sonra Gaziosmanpaşa’daki İETT garajına geri döndü. Burada otobüs şoförü Serdar Marmara, otobüste yaptığı kontrolde arka koltukların birinin altındaki paketi fark etti. Paketin bomba olmasından şüphelenen İETT personeli polise haber verdi. Paketin içinde bomba olduğunu belirleyen uzman ekipler, paketi incelenmek üzere Polis Kriminal Laboratuvarı’na gönderdi. Paketten çıkan kadın doğum kontrol hapı kupürünün izini süren polis bombacıları tespit etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sorguları tamamlandıktan sonra tutuklanmaları talebiyle nöbetçiyi mahkemeye sevk edilen şüpheliler Erdal Özel, Abdülkadir Uçar, Şehnaz Şahin, Suut Aydın eylem hazırlıklarını açıkça ifade etti. Bombacılardan Özel’in ağlayarak verdiği ifadede, örgütün eylem biçimini eleştirdiği öğrenildi. Özel’in ifadesinde “Bu bombalamalarla PKK bu işin sonunu getiremez. Masum insanları öldürmekle bu davayı kazanamaz.” dediğ öne sürüldü. 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan sorgulamada Erdal Özel, bombayı kendisinin hazırlayarak Şehnaz Şahin’e verdiğini belirterek, “Niyetim bombayı patlatmak olsaydı, cep telefonu düzeneğini açık tutardım. Ben bomba eğitimi aldığım için bomba yapmak zorundaydım. Bombanın nereye konulacağını bilmiyordum. Yer belirleme konusunda inisiyatifi Şehnaz’a verdim. O da belediye otobüsüne koymuş” dedi. Özel ayrıca olaydan önce Galeria alışveriş merkezine bomba konulması talebi geldiğini, ancak bunu kendisinin iptal ettirdiğini savundu. Özel, hakim ve savcılara yönelik eylemde kullanılan 900 gram C4 tipi plastik patlayıcıyı bacaklarına bağlı bir şekilde Mardin’den İstanbul’a getirdiğini anlattı.

Şehnaz Şahin’in gayri resmi eşi olduğunu söyleyen şüpheli Abdülkadir Uçar,daha önce eylem yapmak için Galeria alışveriş merkezini gezip kameraları tespit ettiklerini ancak daha sonra vicdanen rahatsız oldukları için eylemden vazgeçtiklerini aktardı. Şehnaz Şahin ise bombayı eylemden bir gün önce aldığı için düzeneğinin kapalı olduğunu araca koyarken de bu düzeneği açmadığını söyledi. Kendisine de açmamaları yönünde talimat geldiğini dile getiren Şahin, “Bize bombanın otobüse konulması şeklinde talimat gelmişti. Biz de o talimatı gerçekleştirdik. Daha sonra bombanın patlamadığını ve aracın hakim ve savcıları taşıyan servis aracı olduğunu pazartesi günü göz altına alınınca öğrendiğini kaydetti.

Bu arada polisin, bombanın iki gün önce otobüs içine yerleştirildiğini açıklamasına İETT’den tepki geldi. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, otobüslerin hergün 4 kez cihazlarla kontrol edildiğini söyledi.