Bombacının cenazesinde DTP’liler rahat durmadı

Mersin'de tutuklu bulunduğu cezaevinde ellerinden bağlandıktan sonra su borusuna asılarak infaz edildiği belirtilen PKK bombacısı Mehmet Alkan'ın cenazesini kendilerine verilmesini isteyen DTP yöneticileri ile polis arasında tartışma yaşandı.

Van’ın Gevaş ilçesinde toprağa verilmek üzere ambulansa konulan cenazeyi olaylı eylemlerin yaşandığı Güneş ve Şevket Sümer Mahallesi’ne götürmek isteyen DTP’li yöneticilerin bu girişimleri polis araçlarının önüne geçmesi ile sonuçsuz kaldı.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan Mehmet Alkan’ın cenazesini almak üzere abisi Lütfi Alkan geldi. Lütfi Alkan’ın yanı sıra hastaneye gelen DTP İl Başkanı Ali Bozan ve DTP’liler cenazeye sahip çıktı.

Abi Lütfi Alkan, yetkilileri seslenerek, “Acımız büyük bu tür acılar yaşanmasın bunun bir çaresi bulunsun.” dedi.

Bu arada cenaze morgdan çıkarılmadan önce DTP yöneticileri ile polis arasında tartışmalar yaşandı. Cenazeyi istedikleri gibi götürmeye çalışan DTP’li yöneticilerin bu isteklerine polis izin vermedi.

Ardından, “Şehit namırın, Güneşin yoldaşı ölümsüzdür” sloganları arasında morgdan çıkarılan cenaze Adana Yakapınar Belediyesi’ne ait ambulansa konuldu.

Ambulansı takibe alan polis, ambulansın Karayolları Kavşağı’ndan daha önce olaylı eylemlerin yaşandığı Güneş Mahallesi’ne dönmesini önledi.

Aynı girişimi mezarlık kavşağında önleyen polis ambulansın otobana çıkarak Van’ın Gevaş ilçesine doğru hareket etmesini sağladı.