Bombay Bush’a kin kustu!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George W. Bush'un Hindistan ziyareti ilke genelinde tepki toplamaya devam ediyor.

Bu gösterilerin en büyüğü ise perşembe günü Bombay’da düzenlendi. Hindistan’ın ticari başkenti olan Bombay’da perşembe günü iş yerlerini açmama kararı alan Müslümanlar kent merkezinde toplandı. 150 bin civarında kişinin katıldığı gösteride Bush aleyhine sloganlar atılıp, konuşmalar yapıldı.

Gösteriye başta Hint Ulema Cemiyeti, Ulusal İslami Meclis ve Savaş ve Terör Karşıtı Forum olmak üzere 40’dan fazla siyasi ve sosyal grup katıldı. Birleşik Devletler Başkanı Bush’un maketinin yakıldığı gösteride ayrıca Danimarka’da ki karikatürlere tepki vardı. Karikatürler, Irak ve Afganistan’da yapılanlar kınanırken Bush aleyhine sloganlar da atıldı. “Geri git Bush”, “Terörün gerçek yüzü; Bush”, “Hindistan’ı Bush’a satma!”, “Canavar Bush”, “İnsanoğlunun düşmanı Bush” gibi birçok pankartlar açıldı.

Katılımcılardan bir öğretmen, Bush’un dünyadaki en büyük terörist olduğunu söyledi.

Hindistan’ın böyle bir insanı kabul etmemesi gerektiğini söyleyen protestocular şiddetin çare olmadığına inanan Gandi’nin ülkesinde Bush’un ağırlanmasına tepki gösterdi. Ayrıca söylentilere göre bir grup Müslüman gösteri yerinin yakınında bulunan bir Mc Donald dükkânını kapattırdı.

Şehrin en ünlü meydanı olan Azad Meydanı’nda düzenlenen gösteride konuşmalar yapılarak sloganlar atıldı. Konuşmaların sonunda tekrar tekrar sükûnetin korunması istendi. Son olarak Hindistan ve tüm İslam âlemi için dua eden Müslümanlar olaysız bir şekilde dağıldı.

Bush, Delhi’deki görüşmelerinden sonra Hindistan’ın diğer bir kenti Haydarabat’a geçecek.