Bombay’daki ölü sayısı 137 oldu

Bombay’daki patlamalardan sonra ölü sayısı 137'ye yükseldi.

Batı Bombay’ın 8 ayrı bölgesinde meydana gelen patlamaların ilki yerel saatle akşam 6’da meydana geldi. İş çıkışına denk gelen patlamaların planlı olduğunu bildiren Bombay polisi patlamaların ardındaki bağlantıları araştırıyor.

Şu ana kadar hastanelerden 137 kişinin öldüğü haberi gelirken 230’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hindistan İçişleri Balanı Shivraj Patil, Başbakan Manmohan Singh ve Hindistan Güvenlik Danışmanı Mayankote Kelath Narayanan başkent Yeni Delhi’de acil durum değerlendirmesi yaptılar. İçişleri bakanı Patil Başbakan Singh’in değerlendirmesinde sabah saatlerinde Keşmir’de meydana gelen 4 ayrı patlamanın ve akşam saatlerinde Bombay’daki 8 ayrı patlamanın terörist saldırılar olduğunu belirtti. Suçluların bu korkakça faaliyetlerini en kısa zamanda ödeyeceklerini dile getiren Patil patlamalarda ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bölgeyi patlamanın hemen ardından ziyaret eden Maharastra eyaleti ve Hindistan merkezi hükümeti siyasileri ölen ve yaralananların yakınlarını teselli edemedi.

Polis terörist saldırıların arkasındaki olası güçlerin isimlerini vermenin erken olduğunu söylerken Leşkeri Tayyibe ve Bombay mafyası üzerinde durulduğu açıklandı.

Patlamaların hemen ardından başkent Yeni Delhi ve büyük şehirlerde polis alarm haline getirilirken hava meydanlarında güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Tren seferlerinin Bombay için geçici olarak durdurulduğunu açıklayan Demiryolları Bakanı Lalu Prasad’ın ardından Sivil Havacılık bakanı Praful Patel hava alanlarında bir aksamanın olmayacağını dile getirdi.