Bor’da sokak hayvanları kısırlaştırılıyor

Niğde'nin Bor Belediyesi tarafından 'Kısırlaştır Aşıla ve Yaşat' kampanyası başlatıldı.

Niğde’nin Bor Belediyesi tarafından ‘Kısırlaştır Aşıla ve Yaşat’ kampanyası başlatıldı. Belediye ve Veterinerlik Hizmetleri şirketi arasında yapılan anlaşma çerçevesinde İstanbul’dan Bor’a getirilen uzman bir ekip, gezici hayvan kısırlaştırma aracı ile çalışmaları yürütüyor.
        Bor Belediyesi, ilçe sokaklarında başıboş dolaşan hayvanları kısırlaştırıp aşılıyor. Zabıta kontrolünde hayvanları toplayan ekip, Pınarbaşı mevkiindeki belediye alanına park edilen mobil kısırlaştırma aracı ve portatif hayvan barınağında ilk günde yakalanan 150 hayvana, kısırlaştırma işleminin ardından ‘kuduz ve parazit’ aşısı da yaptı. İlçe merkezinde özellikle yaz aylarında vatandaşları tedirgin eden başıboş sokak köpeklerine yönelik yapılan kısırlaştırma ve aşılama çalışmalarını Bor Belediyesi veteriner hekimi başkanlığındaki 4 kişilik ekip 3 araçla yürütüyor.
        Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat yaptığı açıklamada, başlattıkları kampanya çerçevesinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı özel bir şirkete ait mobil kısırlaştırma ünitesinin 4 kişilik ekibi ile birlikte ilçeye getirildiğini belirtti.Yapılan işlemde asıl amacın insan sağlığı olduğunu vurgulayan Başkan Erat, sokak hayvanlarının, uygun yöntemler kullanılıp yakalanarak kısırlaştırıldıklarını, kayıt altına aldıklarını, aşılarını yaptıktan sonra yeniden doğal ortamlarına saldıklarını söyledi. Erat, ilk günde 150’nin üzerinde köpeğin kısırlaştırıldığını kaydetti.
        Kısırlaştırma ve aşılama çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Veterineri Selim Ayhan ise şunları söyledi: “Kısırlaştırma çalışmaları kapsamında sokaklardan toplanan hayvanlar kafeslere alınarak Bor Pınarbaşı mevkiindeki belediye alanında özel hazırlanan toplama alanına getiriliyor. Kafeslerde genel anestezi uygulanan köpekler ameliyatla kısırlaştırılıyor. Kısırlaştırmanın yanında sokaklardan toplanan hayvanlara parazit ve kuduz aşısı da yapılıyor. Hayvanların kısırlaştırıldığına dair parazit ve kuduz aşısı yapılan hayvanlara kulak küpeleri takılıyor. Ameliyat sonrasında Postoperatif Bakım Bölümüne alınan hayvanlar, 3 -4 saat bekletiliyor, bakımı yapılıyor. Daha sonra bir sorun yoksa hayvanlar alındıkları yerlere bırakılıyor.”