Borçlular af kuyruğunda

Ödeyemedikleri prim borçlarına getirilen kolaylıktan faydalanmak isteyen SSK ve Bağ-Kur borçluları, müracaatların başladığı 3 Nisan Pazartesi gününden itibaren il müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

SSK’ya 4 bine yakını internetten olmak üzere 6 bin kişi başvuruda bulunurken, Bağ-Kur’da verilen beyanname sayısı 10 bini buldu. Bağ-Kur ilk 2 günde 8 milyon YTL’lik prim alacağını taksite bağladı. Her iki kurumun toplam 21,3 milyar YTL’yi bulan birikmiş prim borçlarının tahsili için çıkarılan kanuna göre Bağ-Kur’da miktara bakılmaksızın bütün borçlar, SSK’da ise gecikme cezası ve faiz hariç 100 bin YTL ve altındaki tutarlar 60 aya kadar takside bölünerek ödenebiliyor. SSK, prim alacaklarında 1998 sonuna kadar mevcut gecikme cezası, 1999 sonrası için ise enflasyon miktarında artış yapılacak. İlk başvuru gününde mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekleyen iki kurum, sadece dilekçeleri almakla yetindi. Dünden itibaren ise müracaatlarla birlikte borç yapılandırmasına ilişkin tablolar da çıkartılmaya başlandı.

Tarım çalışanları ile serbest meslek erbabına hizmet veren Bağ-Kur’un toplam prim alacağı 16,7 milyar yeni lirayı buluyor. Söz konusu tutar SSK’da 4,6 milyar yeni lira seviyesinde. Prim borçlarının ödenmesinde kolaylık sağlayan kanunun mimarı Çalışma Bakanlığı, müracaatlar ile tahsile konu alacak miktarını günübirlik takip ediyor. SSK internet üzerinden 805, il müdürlüklerinden 600 başvuru alırken, Bağ-Kur’a Ankara, İstanbul ve İzmir’de 5 bini aşkın müracaat yapıldı. 3 Nisan itibarıyla başvuruların beklentilerinin çok üzerinde gerçekleştiği bilgisini veren SSK Başkanı Özkan Dalbay, gösterilen ilginin ilerleyen günlerde de devam edeceğini düşünüyor. Dalbay, “Mart ayı enflasyon oranları saat 16.00’da açıklandığı için o gün taksitlendirme yapamadık. Ancak yarından itibaren gelenlerin hem başvurularını alacağız hem de yapılandırma tablolarını vereceğiz.” diyor. SSK, borç yapılandırması hakkında hedef kitleyi bilgilendirmek için işverenlerin ‘ayağına’ gidiyor. Sadece İstanbul’daki 5 müdürlüğe 3 bin kişinin belge almak için başvuruda bulunduğunu ifade eden Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör, gösterilen ilgiyi, “Birçok kimse bilgi almak için geliyor. Konu tahminlerimizin üzerinde rağbet gördü. Sistemde büyük bir yoğunluk yaşadık. Bu yüzden ancak dün borç tablolarını vermeye başlayabildik.” şeklinde ifade ediyor.

2003’te getirilen afta 18 milyar yeni liralık borcun ancak 2 milyarını tahsil edebilen sosyal güvenlik kuruluşları bu sefer işi sıkı tutuyor. Uygulamadan faydalanmak isteyenlerin il müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları gerekiyor. Adi posta yoluyla yapılan ya da kurum kayıtlarına son başvuru tarihi geçtikten sonra teslim edilen dilekçeler kabul edilmeyecek. Ödeme imkanı olup da başvuruda bulunmayanlar takibe alınacak. Uyarılar da sonuç getirmezse, borçların tahsilatı için müfettişler görevlendirilecek.

Krediyle emeklilik imkânı

Bağ-Kur ile Ziraat, Halk ve Vakıfbank arasında prim borçlarının tüketici kredisi çekilerek ödenmesi konusunda işbirliği yapıldı. Borcunu ödediği an emekli olabilecek durumdakilere kredi sağlanacak. Para Bağ-Kur’un hesabına yatacak. Banka, alacağını aylıktan kesecek.