Börekli basın toplantısı

Başbakan Erdoğan, kendisini izleyen basın mensuplarıyla evinin karşısındaki börekçide bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayrak konusunda kimseyle kendisini mukayese etmeyeceğini belirterek, ”Biz kafatası milliyetçisi değiliz ve kafatası milliyetçiliği yapanlarla hiçbir zaman bir ve beraber olmadık” dedi.

Üsküdar Emniyet Mahallesindeki konutundan öğle saatlerinde çıkan Başbakan Erdoğan, evinin karşısındaki esnafı dolaşarak, bayramlaştı ve hatırlarını sordu.

Önce basın mensuplarıyla sohbet eden Erdoğan, daha sonra Kurban Bayramı’nda billboardlarda yer alan Türk Bayraklı afişle ilgili olarak yöneltilen bir soru üzerine, ”Bunu kaydedebilirsiniz” dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, ”Kurban Bayramı’na ilişkin billboardlarda ‘Kurban Olam Ayına Yıldızına’ mesajınızın MHP tabanına yönelik bir mesaj olarak verildiği değerlendiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine, şunları söyledi:

‘Her şeyden önce bu yaklaşım tarzını çok çok çirkin buluyorum. Bu yaklaşımı gösterenler veya bu yorumu yapanlar demek ki Tayyip Erdoğan’ı hiç tanımamışlar, AK Parti’yi hiç tanımamışlar. Önce onlara, AK Parti’yi ve Tayyip Erdoğan’ı tanımalarını tavsiye ederim. Ve benim geçmişimi çok iyi incelemelerini tavsiye ederim. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın geçmişini incelememiş, irdelememiş ve
bundan bu kadar uzak yorum tarzını ilk defa görüyorum. Bir defa ay ve yıldızlı bayrağımla ilgili kimseyle kendimi mukayese etmem. Benim ta imam hatip çağlarımdan itibaren şiir ve kompozisyon yarışmalarına varıncaya kadar, aldığım terbiyeye varıncaya kadar, aldığım edebi ‘edebiyatın edebisinden bahsediyorum’ terbiyeye varıncaya kadar, burada öncelikli bayrak yatar, vatan yatar. Bunu bir
defa bilmelerini isterim. Araştırılırsa bunu görürler. Bunu okullardaki arkadaşlarıma sorarlarsa öğrenmeleri mümkündür. Bunun asla bir istismar yanı yoktur.”

Erdoğan, bir siyasi partinin genel başkanı olmasının yanında aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

‘Bayrak konusunu ifade ettiğim zaman istismar edilir endişesini de
taşıyorum. Kaldı ki böyle bir bayramda bunu bayrağımızla bütünleştirmek suretiyle özellikle AK Parti olarak bu dönemde bir şey başlattık. Bütün belediyelerimizde, öncelikli AK Partili belediyelerde olmak üzere aldığımız kararlar, ‘şehirlerin
yüksek yerlerine bayraklarımızı ışıklandırarak dikeceksiniz’ dedik. Bu çalışmalar büyükşehirlerde sürüyor. Artarak devam ediyor ve edecek. Niye? Çünkü bayrağı olmayanın vatanı olmaz. Vatanı olmayanın da zaten hiçbir şeyi olmaz. Bunlar et ve tırnak gibi bir bütündür. Her zaman söylüyorum; ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Kimse bizimle bu
konuda böyle bir yarışa girmesin. Biz kafatası milliyetçisi değiliz ve kafatası milliyetçiliği yapanlarla hiçbir zaman bir ve beraber olmadık. Ama bayrak ve vatan konusunda milliyetçilik yapanlarla bir ve beraber oluruz. Farklı siyasi parti de olabilir, önemli değil. Yeter ki mücadelemiz bayrağımız ve vatanımız için olsun. Yeter ki bayrağımız her zaman aynı şekilde dalgalansın. Ve vatanımız
bölünmesin, parçalanmasın…”

Başbakan Erdoğan, bu konuda her zaman herkesle birlik ve beraberlik içinde olacaklarını dile getirdi.

Erdoğan, bayramda billboardlarda yer alan afişleri AK Parti’nin Medya ve Tanıtım Başkanlığının hazırladığını ve kendi önüne getirdiğini, kendisinin de seve seve bunu kabul ettiğini söyledi.

Bu afişi hazırlayan AK Parti Medya Tanıtım Başkanı Edibe Sözen başta olmak üzere, emeği geçenlere de teşekkür eden Erdoğan, ”Çünkü bu kadar güzel, bu kadar vurucu bir tanıtımı bu bayramda yapabildikleri için” dedi.

SİYASİ PARTİLER YASASI

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, Siyasi Partiler Yasasındaki değişiklik konusundaki hazırlıklara ilişkin sorusu üzerine de, böyle bir çalışmanın yapıldığını, bu çalışmanın başlıklarından birinin siyasetin finansmanı ile ilgili olduğunu belirtti.

Diğer bir çalışmanın Siyasi Etik Yasası, bir diğerinin de Yolsuzluklarla Mücadele Yasası olduğunu kaydeden Erdoğan, bu çalışmaların bitirilmek üzere olduğunu söyledi.

Erdoğan, hazırlanan taslakları kendisi de gördükten sonra Meclis’e
getireceklerini ve süratle bunların çıkmasını istediklerini, diğer siyasi partilerle de bu konuda görüş alışverişinde bulunacaklarını bildirdi.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP Genel Başkanı Deniz
Baykal’ın sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

‘Sayın Baykal’ın bu konuyla ilgili söylediklerine bakar ve gözden
geçirirseniz, başından bu yana ne demek istediğini anlayabilecek misiniz, bunu merak ediyorum. Çünkü ilk günde ne dedi, bugün ne diyor? Zikzaklarla dolu tam bir istatistik eğrisi göreceksiniz. Tayyip Erdoğan adaylık falan açıklamış değil. Ama bunlar niyet okuyucu. Niyet okuyucu oldukları için ne kadar başarılı olup
olmadıklarını da Nisan’da göreceksiniz. Ben başta da söyledim, Nisan’a kadar AK Parti kendi adayını açıklamayacak. İsteyen adaylığını açıklar. Sayın Baykal düşünüyorsa adaylığını açıklasın veya başka düşünenler varsa açıklasın. Bizi niye zorlama gayreti içine giriyorlar? Biz bir siyasi partiyiz, bizim de kendimize
göre stratejimiz, taktiklerimiz var. Biz de bunları uyguluyoruz. Biz şimdi çelik çomağı verdik ellerine, bol bol oynayıp duruyorlar. Oynasınlar…”

Bir gazetecinin, ”AK Parti’de cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili son kararı kimin vereceğini” sorması üzerine Erdoğan, bu konuda kararı partinin ilgili kademelerinin vereceğini söyledi. Parti olarak konunun müzakeresini, istişaresini yaparak, parti grubu olarak kendi adaylarını belirleyeceklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Ama buna gelene kadar birçok şey yapacağız. Kamuoyuaraştırmalarından
tutunuz da ilgili kurum ve kuruluşların kanaatlerini alıncaya kadar, toplumun kanaat önderleriyle görüşmeye varıncaya kadar, bizler kendimize göre bu noktada bir süreç başlatacağız. Bu sürecin başladığı andan itibaren de en son Merkez Karar ve Yönetim Kurulumuza gelir, Merkez Yürütme Kurulu bunu müzakere eder ve nihai adımı hep beraber arkadaşlarımızla atarız.”

IRAK KONUSU

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ”Saddam Hüseyin’in idamından sonra yaptığınız açıklamada, ‘Irak öncelikli hale geldi’ dediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? AB ikinci plana mı düşüyor?” şeklindeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

‘Hayır. AB süreci bizim için bir takvime bağlanmıştır. Burada herhangi bir telaşa gerek yok. Sorumluları ve tarafları bellidir. 14-15 Aralık’tan sonra görünen odur ki AB bir yavaşlatma sürecine sokmuştur konuyu. Tabii bu süreçte Dışişleri Bakanımız, bürokratlarımız ve teknokratlarımız bu süreci devam
ettirecekler. Bir aksama yok. İşin takvimi belli. Açılan fasıllar belli, orada bir sıkıntı yok.

Irak konusuna gelince, Irak sınırdaş olduğumuz bir komşumuz. Irak’la ilgili olarak bizim atmamız gereken adımlar var. Çünkü artık Irak’taki gelişmeler bizi rahatsız etmeye başlamıştır. Bunun öncelikli olanı, her zaman söylüyoruz terörle mücadele konusudur. Terörle mücadele konusunda Irak yönetimine kaygılarımızı hep
söyledik. Biz başta ABD olmak üzere, ‘müşterek bir çalışma için ne gerekiyorsa bunu yapalım’ dedik. Bunlardan biri de özel temsilci atamasıydı. İki tarafta da temsilci atandı. Ama burada soyut neticeden çok, somut neticeler almak istiyoruz. Şu anda bunun gayreti içindeyiz. Bazı gazetelerde, dünkü Lübnan seyahatimde
söylediğim konuyla ilgili bugün yanlış yorumlar var. Sanki bu özel temsilci atama olayı veya terörle mücadele konusunda o programdan vazgeçmişiz gibi… Böyle bir şey söz konusu değil. O çalışma yine yürüyor. Nereye kadar yürür? Belli bir noktaya gelir, değerlendirmesi yapılır, eğer başarı kaydediliyor, hakikaten verimli yürüyorsa tabii ki biz de bunu destekleriz. Ama başarı yoksa, burada ısrar etmenin bir anlamı yoktur. ”

Erdoğan, ”Bu durumda ne yapmayı planladıklarının” sorulması üzerine de ‘Atılması gereken adım neyse onu atarız. Bununla ilgili Terörle Mücadele Yüksek Kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Süreci daha yakından takip ediyor” diye konuştu.