Bornova Sanat Sokağı’nda olaylı yıkım

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Sanat Sokağı'nda olaylı bir yıkım yapıldı.

Belediye zabıta ekipleri ve polisle karşı karşıya gelen kişilerden üçü kendilerini stantlarına zincirledi. Polis, demir makası kullanarak stant sahiplerini uzaklaştırdı. Gergin anların yaşandığı yıkım sırasında bazı stant sahipleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye kartlarını yakarak belediye başkanına tepki gösterdi. Bir kişi de standının kepengini belediye binasının önüne attı.

Bornova’da yıllardır kitap ve çeşitli takıların satıldığı Sanat Sokağı belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkım sırasında belediye görevlileri ile esnaf arasında gerginlik yaşandı. Sabah saatlerinde sokağa gelen ekipler, stantların yıkılmasına engel olmak isteyen esnaflarla karşılaştı.

Esnaflar, dolap ve raflarla sokağın başlangıcına barikat kurdu. Olay yerine Çevik Kuvvet polislerinin gelmesiyle barikat önündeki kitap ve gümüş stantlarından bazıları yıkıldı. Bu arada sokaktaki esnaflar, ellerine geçirdikleri eşyaları ekiplere fırlatarak sloganlar attı.

Gümüşçülük yaptığı öğrenilen Kemal Yılmaz ve beraberindeki birkaç CHP üyesi, parti kartlarını yakarak CHP’li Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan’ı protesto etti. Cem Barışçakıl, Soner Kara ve Muharrem Şahin adlı esnaflarsa kendilerini stantlarına zincirledi. Polis, 3 kişiyi demir makası kullanarak stanttan uzaklaştırdı. Bazı esnaflar tezgahlarını belediye binasının önüne fırlattı. Daha sonra belediye önüne yürüyen grup, Başkan Aydoğan’la görüşmek istedi. Belediye binası önünde slogan atan grup, tekrar Sanat Sokağı’na döndü.

Esnaflardan bazıları, stantların yıkılışı sırasında ağladı. Başkan Aydoğan, yıkımın işgalin bir sonucu olduğunu söyledi. Kendilerinin bölgede yeşil alan düzenlemesi yaptığını ifade eden Aydoğan, “O bölgeyi park yapacağız. Bu kadar basit bir şey bu. Artık işgaliye yasak. Ya kiracı olacak ya dükkan açacaklar,” dedi.